Moffat County boys win league meet; Bulldog track, field athletes claim 6 Western Slope titles | CraigDailyPress.com

Moffat County boys win league meet; Bulldog track, field athletes claim 6 Western Slope titles

GRAND JUNCTION — The season ain’t done yet, but Moffat County High School track and field can take a break before the final finish line to appreciate a big achievement.

MCHS boys took a 3A team title Saturday as the best of their division at the Western Slope Multi-Leagues Meet at Grand Junction’s Stocker Stadium.

Staying close in the point count all weekend with Coal Ridge, the Bulldogs ended with a 120 score to the Titans’ 111.5 to boast the top spot in the conference, including first place in three individual events. Moffat County girls also gained a trio of golden honors on their way to a third-place group finish at 101.25 points behind Coal Ridge and Steamboat Springs.

Jesse Earle picked up dual throwing championships — the third year in a row for Moffat County after back-to-back wins in both at the league meet by Keenan Hildebrandt — winning the 3A shot put Friday and making a name for himself with the best discus throw of his career and the farthest of 3A or any division Saturday, landing it at 154 feet, six inches.

Earle said he was pleasantly surprised at achieving his new best after a week of practice that wasn’t quite working out as he hoped.

“It was a rough week, but Coach (Lance) Scranton really helped me through it,” he said.

Recommended Stories For You

Tiffany Hildebrandt likewise won the girls discus for the Bulldogs, a 101′ 3″ throw a few feet short from her personal record but more than enough to overtake the competition.

Josie Timmer also was looking to improve upon her triple jump PR, one inch short at 34′ 3.5″ but still passing by the rest in the jump pit to gain the title after finishing league runner-up in the event last season.

Moffat County girls also wrapped up the weekend with a late win Saturday as Timmer joined Quinn Pinnt, Abby Bohne and Emaleigh Papierski for the 4×400-meter relay, setting a season-best time of 4:12.18.

MCHS boys also shaved time off their 4×200 relay to take the win as Victor Silva, Elias Peroulis, Jared Atkin and Miki Klimper got the victory at 1:33.02.

Even with multiple first-place finishes, the Bulldogs rounded out the podium in terms of placement, starting with Stephenie Swindler gaining second Friday in the girls long jump at 16′ 1″.

Klimper gained a season-best 40.46 in the 300 hurdles, just behind Rifle’s Joel Lopez to get the silver, while AJ Barber, Wilson Eike, Grant Wade and Carter Severson got a season low of 8:35.47 for second.

Atkin got the bronze in the 300, as did Papierski in the 200 dash.

MCHS also earned fourth in a long list of events — Caylah Million in girls discus; Toryn Hume in boys shot put; Papierski and Wade in the 400 dash; Klimper in the 200 dash; Atkin in the 110 hurdles; Alayna Behrman in both the 300 hurdles and triple jump, Severson in the 1,600 run; Wade, Barber, Klimper and Colin Jensen in the 4×400 relay; Swindler, Jaidyn Steele, Eliana Mack and Pinnt in the 4×200.

“We’ve all just had some super-duper results this whole weekend,” Mack said. “We’ve all worked really hard for it.”

Earlier in the week, MCHS’s junior varsity also excelled at the Western Slope JV Championships. Among the highlights for boys were Carlin King winning discus (120′ 6″), Josh Worster second in shot put (34′ 3.25″) and Josh Townsend tying for first in high jump at 5′ 2″.

For JV girls, Kimber Roberts led at second in triple jump (29′ 6″) and Jayden Mack fifth in long jump (12′ 10.5″).

Moffat County’s varsity athletes will be right back at Stocker Stadium the coming weekend for the Tiger Invitational for a final tune-up before the state championships.

Hume noted that all the varsity throwers are likely to qualify for state after a season that has been one of their best in the rings.

“We’re all doing really good, but I’m glad we’re going to be wrapping up soon,” Hume said.

Moffat County High School track and field results from Western Slope Multi-Leagues Meet

Boys

Athlete(s) — Time/Distance, Place

100-meter dash

Victor Silva — 11.60, 5

Elias Peroulis — 11.66, 6

Cale Scranton — 12.68, 24

110-meter hurdles

Jared Atkin — 16.07, 4

Joe Campagna — 17.77, 6

200-meter dash

Miki Klimper — 24.14, 4

Victor Silva — 24.16, 5

Elias Peroulis — 24.20, 6

300-meter hurdles

Miki Klimper — 40.46, 2

Jared Atkin — 41.09, 3

Joe Campagna — 46.33, 7

400-meter dash

Grant Wade — 53.34, 4

AJ Barber — 54.49, 7

Colin Jensen — 55.98, 15

800-meter run

Carter Severson — 2:04.94, 7

Wilson Eike — 2:10.43, 10

1,600-meter run

Carter Severson — 4:47.50, 4

Wilson Eike — 5:15.75, 22

4×100-meter relay

Elias Peroulis/Jared Atkin/AJ Barber/Victor Silva — 46.02, 6

4×200-meter relay

Victor Silva/Elias Peroulis/Jared Atkin/Miki Klimper — 1:33.02, 1

4×400-meter relay

Grant Wade/AJ Barber/Miki Klimper/Colin Jensen — 3:39.15, 4

4×800-meter relay

AJ Barber/Wilson Eike/Grant Wade/Carter Severson — 8:35.47, 2

Discus

Jesse Earle — 154′ 6″, 1

Toryn Hume — 136′, 4

Zane Shipman — 119′ 2″, 9

Shot Put

Jesse Earle — 43′ 5.25″, 1

Zane Shipman — 42′ 1.5″, 3

Toryn Hume — 34′ 11″, 10

High Jump

Colby Beaver — 5′ 8.75”, 6

Colin Jensen — 5′ 8.75”, 6

Long Jump

Cale Scranton — 18′ 10.75”, 8

Triple Jump

Cale Scranton — 36′, 12

Colby Beaver — 35′ 9”, 14

— The team placed first overall.

Girls

100-meter dash

Quinn Pinnt — 13.53, 8

Jaidyn Steele — 14.46, 14

Megan Olinger — 14.87, 18

100-meter hurdles

Alayna Behrman — 18.95, 7

200-meter dash

Emaleigh Papierski — 27.07, 3

Stephenie Swindler — 27.89, 6

Quinn Pinnt — 27.78, 9

300-meter hurdles

Alayna Behrman — 51.72, 4

Brooke Gumber — 57.75, 13

400-meter dash

Emaleigh Papierski — 59.92, 4

Stephenie Swindler — 1:01.14, 5

Abby Bohne — 1:04.89, 15

800-meter run

Kelsey McDiffett — 2:30.26, 7

Emaleigh Papierski — 2:35.26, 10

Allison Villard — 2:57.47, 20

1,600-meter run

Kelsey McDiffett — 5:52.55, 5

Liberty Hippely — 6:17.02, 12

Tate Severson — 6:33.52, 16

3,200-meter run

Liberty Hippely — 13:43.53, 10

Tate Severson — 14:13.14, 13

4×100-meter relay

Megan Olinger/Jaidyn Steele/Brooke Gumber/Alayna Behrman — 55.58, 7

4×200-meter relay

Stephenie Swindler/Jaidyn Steele/Eliana Mack/Quinn Pinnt — 1:52.45, 4

4×400-meter relay

Emaleigh Papierski/Abby Bohne/Josie Timmer/Quinn Pinnt — 4:12.18, 1

4×800-meter relay

Sara Beason/Kelsey McDiffett/Liberty Hippely/Allison Villard — 11:16.24, 6

800-meter sprint medley relay

Jaidyn Steele/Megan Olinger/Josie Timmer/Abby Bohne — 2:01.45, 8

Discus

Tiffany Hildebrandt — 101′ 3″, 1

Caylah Million — 96′ 6″, 4

Shot Put

Caylah Million — 30′ 7”, 6

Tiffany Hildebrandt — 27′ 6″, 12

High Jump

Brooke Gumber — 4′ 9.75″, 3

Hannah Vasquez — 4′ 5.75″, 8

Long Jump

Stephenie Swindler — 16′ 1”, 2

Josie Timmer — 12′ 9″, 18

Brooke Gumber — 12′ 8.25″, 19

Triple Jump

Josie Timmer — 34′ 3.5″, 1

Alayna Behrman — 31′ 8.75″, 4

Eliana Mack — 29′ 7.25”, 9

— The team placed third overall.