Moffat County track speeds to solid finish Friday | CraigDailyPress.com

Moffat County track speeds to solid finish Friday

MCHS wins three events at Rifle Invite; girls place 3rd, boys 7th

Craig Daily Press Staff Report

Moffat County High School's Diego Quezada races around the Rifle track Friday afternoon. As part of the boys 4x800-meter relay team, Quezada won the event with fellow runners Riley Allen, Carter Severson and Connor Scranton. During the event, Kayla Pinnt also won the girls 100 dash and was part of the 4x400 win along with Ary Shaffer, Emma Samuelson and Selena Hernandez.

The Moffat County High SchoolMoffat County High School track and field teams are back in business. track and field teams are back in business.

Moffat County High School track and field teams are back in business.

The Bulldogs made a great impression Friday at the Rifle Invitational with a trio of first-place finishes in the girls 100-meter dash, the girls 4×400 relay and the boys 4×800 relay.

Two-time state champion Kayla Pinnt conquered yet another 100 race in her first weekend back running and also served as the last leg of the 4×400 team, with Ary Shaffer, Emma Samuelson and Selena Hernandez.

MCHS girls took a handful of second- and third-place honors during the day, as Hernandez tied her personal best in the 100 hurdles for second, while the foursome of Mattie Jo Duzik, Allie Dilldine, Madysen Cramer and Shaffer took silver in the 4×800 relay.

Duzik was also the runner-up in the 800 run and Quinn Pinnt took third in the 200 dash.

Recommended Stories For You

Among the guys, Riley Allen, Carter Severson, Diego Quezada and Connor Scranton captured the gold in the 4×800. A 4×200 relay group of Damian Jowell, Isaac Trevenen, Nate Gatlin and Mikinzie Klimper placed fourth, as did Kaden Hafey, Connor Scranton, Eddie Smercina and Shandon Hadley in the 4×400.

Individually, Brandon Beason had the best results, seventh in the 3,200 run, Severson ninth in the 800 and Hadley 10th in 100.

In the field, Shaffer and Keenan Hildebrandt each won second in the girls long jump and boys discus, respectively.

Charli Earle earned fifth place in the girls discus and eighth in the shot put, while Karmen Christopher was sixth in the triple jump.

For the boys, Smercina got fourth in the long jump and Klimper eighth in the triple.

The girls team finished third altogether and the boys seventh. Moffat County athletes will attend a meet in Hotchkiss next weekend, with JV finishing out the month in Glenwood Springs.

Moffat County track and field results from Rifle Invitational:

Athlete(s) — Time/Distance, PlaceAthlete(s) — Time/Distance, Place

Athlete(s) — Time/Distance, Place

GirlsGirls

Girls

100-meter dash100-meter dash

100-meter dash

Kayla Pinnt — 12.47, 1

Emma Samuelson — 14.07, 11

Leah Camilletti — 14.10, 12

100-meter hurdles100-meter hurdles

100-meter hurdles

Selena Hernandez — 16.60, 2

200-meter dash200-meter dash

200-meter dash

Quinn Pinnt — 27.94, 3

Karmen Christopher — 31.36, 24

Rachel Witt — 35.14, 45

400-meter dash400-meter dash

400-meter dash

Katelynn Turner — 1:16.24, 30

Alexis Main — 1:18.64, 32

800-meter run800-meter run

800-meter run

Mattie Jo Duzik — 2:34.90, 2

Allie Dilldine — 2:40.30, 7

1,600-meter run1,600-meter run

1,600-meter run

Alicia Hanson — 7:23.86, 34

McKenzie Hanson — 7:51.41, 35

Kascia Cochran — 8:12.82, 39

4×100-meter relay4×100-meter relay

4×100-meter relay

Karmen Christopher/Karlee Brown/Bailey Lawton/Quinn Pinnt — 54.83, 6

4×200-meter relay4×200-meter relay

4×200-meter relay

Alyssa Chavez/Rachel Witt/Katelynn Turner/Alexis Main — 2:11.71, 12

4×400-meter relay4×400-meter relay

4×400-meter relay

Ary Shaffer/Emma Samuelson/Selena Hernandez/Kayla Pinnt — 4:16.53, 1

4×800-meter relay4×800-meter relay

4×800-meter relay

Mattie Jo Duzik/Allie Dilldine/Madysen Cramer/Ary Shaffer — 10:39.45, 2

Long jumpLong jump

Long jump

Ary Shaffer — 16' 2.5", 2

Josie Timmer — 13' 9.5", 19

Triple jumpTriple jump

Triple jump

Karmen Christopher — 30' 3", 6

Josie Timmer — 30', 9

DiscusDiscus

Discus

Charli Earle — 86' 11", 5

Maddy Olinger — 81' 1", 8

Morgan Lawton — 78' 10", 12

Shot putShot put

Shot put

Charli Earle — 28' 5.25", 8

Maddy Olinger — 27' 11.75", 9

Morgan Nelson — 24' 3.75", 19

— The team placed third overall.— The team placed third overall.

— The team placed third overall.

BoysBoys

Boys

100-meter dash100-meter dash

100-meter dash

Shandon Hadley — 12.23, 10

Kaden Hafey — 12.40, 16

Eddie Smercina — 12.59, 27

200-meter dash200-meter dash

200-meter dash

Grant Wade — 26.08, 17

Victor Silva — 26.22, 22

Colin Jensen — 27.42, 32

300-meter hurdles300-meter hurdles

300-meter hurdles

Nate Baker — 50.28, 18

400-meter dash400-meter dash

400-meter dash

Connor Etzler — 59.83, 28

Cale Scranton — 59.91, 29

Graham Stecklein — 1:05.53, 43

800-meter run800-meter run

800-meter run

Carter Severson — 2:13.68, 9

Isaac Chacon — 2:23.95, 22

Garrett Flint — 2:34.05, 32

1,600-meter run1,600-meter run

1,600-meter run

Wyatt Bellio — 5:42.80, 37

3,200-meter run3,200-meter run

3,200-meter run

Brandon Beason — 11:39.84, 7

4×100-meter relay4×100-meter relay

4×100-meter relay

Grant Wade/Colin Jensen/Cale Scranton/Nate Baker — 49.23, 14

Jared Atkin/Elias Peroulis/Josh Teeter/Victor Silva — 49.56, 16

4×200-meter relay4×200-meter relay

4×200-meter relay

Damian Jowell/Isaac Trevenen/Nate Gatlin/Mikinzie Klimper — 1:38.81, 4

Jared Atkin/Elias Peroulis/Tyler Gonzales/Josh Teeter — 1:46.08, 15

4×400-meter relay4×400-meter relay

4×400-meter relay

Kaden Hafey/Connor Scranton/Eddie Smercina/Shandon Hadley — 3:42.33, 4

4×800-meter relay4×800-meter relay

4×800-meter relay

Riley Allen/Carter Severson/Diego Quezada/Connor Scranton — 8:44.90, 1

High jumpHigh jump

High jump

Damian Jowell — 5' 4", 16

Long jumpLong jump

Long jump

Eddie Smercina — 19' 8.5", 4

Cale Scranton — 17' 5.5", 19

Nate Gatlin — 17' 0.25", 26

Triple jumpTriple jump

Triple jump

Mikinzie Klimper — 37' 2", 8

Nate Gatlin — 35' 7.5", 11

Colby Beaver — 31' 6", 23

DiscusDiscus

Discus

Keenan Hildebrandt — 131', 2

Jesse Earle — 84' 2", 29

Braeden Barnes — 80' 4", 32

Shot putShot put

Shot put

Keenan Hildebrandt — 36' 3.25", 18

Stelios Peroulis — 31' 4", 32

Aaron Hernandez — 31' 0.75", 33

— The team placed seventh overall.— The team placed seventh overall.— The team placed seventh overall.