Moffat County track speeds forth in Hotchkiss | CraigDailyPress.com

Moffat County track speeds forth in Hotchkiss

Bulldogs win five events; boys, girls each place 3rd

Craig Daily Press Staff Report

Members of the Moffat County High School track and field teams work on an incline by running up Ninth Street in Craig near the school. MCHS boys and girls each placed third Saturday in the Hotchkiss Bulldog Invitational, athletes winning the girls 100- and 200-meter dash, girls 4x100 and 4x400 relays and the boys 200 dash.

Perhaps it was being at a meet that bore their name, but either way the Moffat County High SchoolMoffat County High School track and field teams saw lots of success Saturday. track and field teams saw lots of success Saturday.

Moffat County High School track and field teams saw lots of success Saturday.

MCHS boys and girls each took third place at the Hotchkiss Bulldog Invitational, picking up wins in five events.

Selena Hernandez led the girls 100-meter dash, while Kayla Pinnt — who won the event last week for Moffat County — switched over to her other specialty, the 200 dash, winning handily while Shandon Hadley won the same race for the boys.

The girls again proved the fastest in the 4×400 relay — this week consisting of Ary Shaffer, Mattie Jo Duzik, Madysen Cramer and Emma Samuelson — while also taking a victory in the 4×100, filled out by Quinn Pinnt alongside older sister Kayla, Hernandez and Samuelson, setting a Hotchkiss meet record in the process.

Hernandez also placed second in the 300 hurdles, the same ranking for Eddie Smercina, Kaden Hafey, Mikinzie Klimper and Hadley in the boys 4×200.

Recommended Stories For You

Smercina also got the silver in the long jump.

Moffat County had a fair share of bronze as well, as Shaffer took third in the 400 dash, Duzik and Riley Allen in each of the 1,600 runs and Keenan Hildebrandt in the boys discus.

Klimper and Josie Timmer each took fourth in the triple jump — Klimper also placing seventh in boys 300 hurdles and Timmer eighth in the girls 800 run — as did Smercina in the boys 400 dash and the girls 4×200 team of Katelynn Turner, Karlee Brown, Bailey Lawton and Alyssa Chavez.

Morgan Lawton took sixth in the girls discus, while Charli Earle barely missed winning points in the girls shot put with a throw judged just short of tying for eighth place, taking ninth.

Boys achieved points in all relays, sixth place for both the 4×100 — Jared Atkin, Elias Peroulis, Josh Teeter, Nate Baker — and 4×400 — Grant Wade, Carter Severson, Cale Scranton, Allen — and seventh for the 4×800 — Diego Quezada, Wyatt Bellio, Isaac Chacon and Tyler Driggs.

Junior varsity athletes will travel to Glenwood Springs Monday for a JV-only meet, while the rest of the team will go into Spring Break following a stint at the Brighton Mercury Invitational Thursday.

Moffat County track and field results from Hotchkiss Bulldog Invitational:

Athlete(s) — Time/Distance, PlaceAthlete(s) — Time/Distance, Place

Athlete(s) — Time/Distance, Place

Girls

100-meter dash100-meter dash

100-meter dash

Selena Hernandez — 13.13, 1

Quinn Pinnt — 13.35, 5

Bailey Lawton — 14.99, 24

Karlee Brown — 15.48, 30

200-meter dash200-meter dash

200-meter dash

Kayla Pinnt — 25.75, 1

Alyssa Chavez — 31.08, 10

Bailey Lawton — 31.39, 11

Katelynn Turner — 34.03, 25

300-meter hurdles300-meter hurdles

300-meter hurdles

Selena Hernandez — 50.53, 1

400-meter dash400-meter dash

400-meter dash

Ary Shaffer — 1:05.95, 3

Emma Samuelson — 1:06.51, 5

Madysen Cramer — 1:07.48, 7

800-meter run800-meter run

800-meter run

Josie Timmer — 2:50.63, 8

1,600-meter run1,600-meter run

1,600-meter run

Mattie Jo Duzik — 5:44.87, 3

Alicia Hanson — 6:52.72, 20

4×100-meter relay4×100-meter relay

4×100-meter relay

Selena Hernandez/Quinn Pinnt/Emma Samuelson/Kayla Pinnt — 51.55, 1

4×200-meter relay4×200-meter relay

4×200-meter relay

Katelynn Turner/Karlee Brown/Bailey Lawton/Alyssa Chavez — 2:03.88, 4

4×400-meter relay4×400-meter relay

4×400-meter relay

Ary Shaffer/Mattie Jo Duzik/Madysen Cramer/Emma Samuelson — 4:19.92, 1

Long jumpLong jump

Long jump

Josie Timmer — 13', 12

Triple jumpTriple jump

Triple jump

Josie Timmer — 28' 10", 4

DiscusDiscus

Discus

Morgan Lawton — 90' 3", 6

Charli Earle — 88' 8", 7

Maddy Olinger — 77' 11", 12

Morgan Nelson — 74' 7", 14

Shot putShot put

Shot put

Charli Earle — 29' 6", 9

Morgan Lawton — 28' 5", 11

Morgan Nelson — 26' 3", 21

Maddy Olinger — 25' 7", 24

— The team placed third overall.— The team placed third overall.

— The team placed third overall.

Boys

100-meter dash100-meter dash

100-meter dash

Victor Silva — 12.19, 10

Nate Gatlin — 12.48, 17

Cale Scranton — 13.07, 28

Josh Teeter — 13.18, 32

200-meter dash200-meter dash

200-meter dash

Shandon Hadley — 24.48, 1

Kaden Hafey — 25.18, 5

Victor Silva — 25.33, 6

300-meter hurdles300-meter hurdles

300-meter hurdles

Mikinzie Klimper — 46.71, 7

Nate Baker — 50.71, 11

Jared Atkin — 51.12, 13

400-meter dash400-meter dash

400-meter dash

Eddie Smercina — 56.39, 4

Garrett Flint — 58.29, 8

Elias Peroulis — 59.67, 12

Connor Etzler — 1:00.29, 16

800-meter run800-meter run

800-meter run

Isaac Chacon — 2:19.90, 11

Brandon Beason — 2:29.21, 16

Nick Pugh — 2:33.88, 25

Wyatt Bellio — 2:35.38, 26

1,600-meter run1,600-meter run

1,600-meter run

Riley Allen — 4:51.00, 3

Carter Severson — 4:52.16, 4

Connor Scranton — 5:06.16, 8

Brandon Beason — 5:20.87, 17

4×100-meter relay4×100-meter relay

4×100-meter relay

Jared Atkin/Elias Peroulis/Josh Teeter/Nate Baker — 50.46, 6

4×200-meter relay4×200-meter relay

4×200-meter relay

Eddie Smercina/Kaden Hafey/Mikinzie Klimper/Shandon Hadley — 1:37.39, 2

4×400-meter relay4×400-meter relay

4×400-meter relay

Grant Wade/Carter Severson/Cale Scranton/Riley Allen — 3:54.74, 6

4×800-meter relay4×800-meter relay

4×800-meter relay

Diego Quezada, Wyatt Bellio, Isaac Chacon and Tyler Driggs — 9:38.81, 7

High jumpHigh jump

High jump

Damian Jowell — 5' 1", 10

Long jumpLong jump

Long jump

Eddie Smercina — 18' 8.5", 2

Cale Scranton — 17' 1", 9

Nate Gatlin — 15' 6.75", 17

Triple jumpTriple jump

Triple jump

Mikinzie Klimper — 37' 7.5", 4

Nate Gatlin — 36', 7

Colby Beaver — 33' 2", 12

Cale Scranton — 32' 6", 14

DiscusDiscus

Discus

Keenan Hildebrandt — 123', 3

Jesse Earle — 95', 21

Toryn Hume — 93' 8", 22

Shot putShot put

Shot put

Stelios Peroulis — 36' 5.5", 13

Toryn Hume — 35' 2", 17

Keenan Hildebrandt — 33' 11.5", 24

Jesse Earle — 30' 8", 32

— The team placed third overall.— The team placed third overall.— The team placed third overall.