Moffat County track heats up in Glenwood Springs | CraigDailyPress.com

Moffat County track heats up in Glenwood Springs

Bulldog athletes win seven events; boys finish 2nd, girls 3rd

Moffat County High School's Keenan Hildebrandt goes into his wind-up to throw the discus in Hotchkiss. Hildebrandt won both the discus and the shot put events Saturday in Glenwood Springs, MCHS track and field winning seven total events, boys placing second and girls third as a result.

Conditions were wintry for most of the Western Slope over the weekend, yet Moffat County High SchoolMoffat County High School track and field athletes had an unmistakable spring in their step. track and field athletes had an unmistakable spring in their step.

Moffat County High School track and field athletes had an unmistakable spring in their step.

MCHS was on fire during the Glenwood Springs Demon Invitational Saturday, picking up victories in seven overall events, with boys placing second behind only the hosting school and girls third.

Shandon Hadley took the top time in the preliminary round of the boys 100-meter dash in the morning, only to do even better in the afternoon, matching his personal best of 11.58 seconds. Kayla Pinnt likewise broke a 25-year-old meet record for the Demon Invite with a 12.09 in the prelims for the 100 — a time that won't be official due to wind — ultimately tying her season best of 12.27 in the finals to win it, closely followed by teammate Selena Hernandez in second with her best time ever in the event.

The three seniors also went on to rock the relays, as Hadley joined Victor Silva, Kaden Hafey and Eddie Smercina to win the 4×100 — Hadley, Hafey, Smercina and Connor Scranton also placed second in the 4×400 — while Kayla and Hernandez joined Ary Shaffer and Emma Samuelson to conquer their own 4×400.

Hernandez, Samuelson and Kayla and Quinn Pinnt also took the silver in the girls 4×100, while second place also went to Carter Severson in the boys 800 run and Allie Dilldine in the girls 3,200, and the girls 4×800 team of Shaffer, Dilldine, Madysen Cramer and Mattie Jo Duzik earned third.

Recommended Stories For You

Duzik also took fourth in the girls 800, as did Emily Womble in the 3,200, while Riley Allen was fifth in the boys 1,600.

Bulldog boys ruled the field events, as Smercina won the long jump with a new season best, and Keenan Hildebrandt reached new distances with victories in both the shot put and discus, the latter of which also saw Toryn Hume get a new best, sixth in the discus.

It was also a day of sevens in the field as Shaffer, Josie Timmer and Mikinzie Klimper each placed thusly in the girls long jump and girls and boys triple jump, respectively.

Charli Earle, Morgan Lawton and Maddy Olinger finished the girls shot put seventh, eighth and ninth, respectively, while Lawton, Earle and Morgan Nelson each set new personal records in the discus, taking second, third and fifth.

Moffat County track next journeys to Grand Junction Friday for Fruita Monument's Phil Wertman Invitational, the following week staying home for April 29's Clint Wells Invite at MCHS.

Moffat County track and field results from Glenwood Springs Demon Invitational:

Athlete(s) — Time/Distance, PlaceAthlete(s) — Time/Distance, Place

Athlete(s) — Time/Distance, Place

GirlsGirls

Girls

100-meter dash100-meter dash

100-meter dash

Kayla Pinnt — 12.27, 1

Selena Hernandez — 13.12, 2

200-meter dash200-meter dash

200-meter dash

Emma Samuelson — 28.42, 7

Josie Timmer — 29.66, 13

400-meter dash400-meter dash

400-meter dash

Karlee Brown — 1:08.49, 16

800-meter run800-meter run

800-meter run

Mattie Jo Duzik — 2:33.71, 4

Madysen Cramer — 2:40.07, 12

1,600-meter run1,600-meter run

1,600-meter run

Emily Womble — 6:12.23, 10

3,200-meter run3,200-meter run

3,200-meter run

Allie Dilldine — 12:53.40, 2

Emily Womble — 13:17.32, 4

4×100-meter relay4×100-meter relay

4×100-meter relay

Selena Hernandez/Quinn Pinnt/Emma Samuelson/Kayla Pinnt — 52.67, 2

4×200-meter relay4×200-meter relay

4×200-meter relay

Karmen Christopher/Madysen Cramer/Karlee Brown/Josie Timmer — 1:59.26, 8

4×400-meter relay4×400-meter relay

4×400-meter relay

Ary Shaffer/Emma Samuelson/Selena Hernandez/Kayla Pinnt — 4:12.21, 1

4×800-meter relay4×800-meter relay

4×800-meter relay

Ary Shaffer/Allie Dilldine/Madysen Cramer/Mattie Jo Duzik — 10:35.66, 3

Long jumpLong jump

Long jump

Ary Shaffer — 14' 11", 7

Josie Timmer — 10' 9", 29

Triple jumpTriple jump

Triple jump

Josie Timmer — 32' 1", 7

Karmen Christopher — 30' 11", 8

DiscusDiscus

Discus

Morgan Lawton — 109' 8", 2

Charli Earle — 106' 4", 3

Morgan Nelson — 98' 11", 5

Shot putShot put

Shot put

Charli Earle — 29' 5", 7

Morgan Lawton — 28' 10", 8

Maddy Olinger — 27' 6.5", 9

— The team placed third overall.— The team placed third overall.

— The team placed third overall.

BoysBoys

Boys

100-meter dash100-meter dash

100-meter dash

Shandon Hadley — 11.58, 1

Kaden Hafey — 11.94, 9

Eddie Smercina — 12.11, 12

200-meter dash200-meter dash

200-meter dash

Mikinzie Klimper — 24.92, 10

Victor Silva — 24.94, 11

Damian Jowell — 25.35, 18

300-meter hurdles300-meter hurdles

300-meter hurdles

Mikinzie Klimper — 44.88, 8

Jared Atkin — 49.00, 13

Nate Baker — 49.06, 14

400-meter dash400-meter dash

400-meter dash

Isaac Trevenen — 56.52, 14

Garrett Flint — 58.59, 20

800-meter run800-meter run

800-meter run

Carter Severson — 2:11.47, 2

Nick Pugh — 2:35.44, 23

1,600-meter run1,600-meter run

1,600-meter run

Riley Allen — 4:45.37, 5

Carter Severson — 4:47.63, 7

Connor Scranton — 5:01.84, 23

3,200-meter run3,200-meter run

3,200-meter run

Brandon Beason — 11:24.75, 17

4×100-meter relay4×100-meter relay

4×100-meter relay

Shandon Hadley/Victor Silva/Kaden Hafey/Eddie Smercina — 46.69, 1

4×200-meter relay4×200-meter relay

4×200-meter relay

Victor Silva/Damian Jowell/Isaac Trevenen/Mikinzie Klimper — 1:39.43, 5

4×400-meter relay4×400-meter relay

4×400-meter relay

Eddie Smercina/Connor Scranton/Kaden Hafey/Shandon Hadley — 3:42.61, 2

4×800-meter relay4×800-meter relay

4×800-meter relay

Garrett Flint/Tyler Driggs/Nick Pugh/Brandon Beason — 10:05.83, 12

High jumpHigh jump

High jump

Damian Jowell — 5' 4", 14

Long jumpLong jump

Long jump

Eddie Smercina — 19' 10.75", 1

Triple jumpTriple jump

Triple jump

Mikinzie Klimper — 36' 9.75", 7

DiscusDiscus

Discus

Keenan Hildebrandt — 136' 10", 1

Toryn Hume — 113' 6", 6

Jesse Earle — 98' 6", 19

Shot putShot put

Shot put

Keenan Hildebrandt — 44' 4.5", 1

Toryn Hume — 34' 9.5", 16

Jesse Earle — 33' 6", 22

— The team placed second overall.— The team placed second overall.

— The team placed second overall.

Contact Andy Bockelman at 970-875-1793 or Contact Andy Bockelman at 970-875-1793 or abockelman@CraigDailyPress.com or follow him on Twitter @CDP_Sports.Contact Andy Bockelman at 970-875-1793 or abockelman@CraigDailyPress.com or follow him on Twitter @CDP_Sports.