Moffat County girls track top team at league meet | CraigDailyPress.com

Moffat County girls track top team at league meet

The Moffat County High School girls track and field team displays their first place honors.
Courtesy Photo

Moffat County High School track and field were in a league of their own Saturday afternoon.

The MCHS girls team took first place honors among 3A teams during the Western Slope Multi-Leagues Meet in Grand Junction, with Todd Trapp earning 3A girls coach of the year honors.

While boys track won the conference event last year and Trapp is no stranger to his latest honor, a group victory for MoCo’s female athletes has been a long time coming.

“We can’t even remember the last time the girls won it all,” said coach David Pressgrove.

Bulldog boys took third in the team rankings, and the MoCo crew got the gold in seven events, including Jesse Earle and Caylah Million in the discus, Jared Atkin in both the boys 110- and 300-meter hurdles, Stephenie Swindler in the girls 100 dash and the girls 4×200 and 4×800 relay teams.

The 4×2 team of Swindler, Halle Hamilton, Emma Jones and Emaleigh Papierski had the team’s best finish in the half-mile relay in nearly a month, trimming more than two seconds off the 1:49.82 from April’s Phil Wertman down to 1:47.58.

With Papierski as the anchor, she settled a score with Coal Ridge’s Peyton Garrison when the two were against each other at the close of the 4×400 in the previous week’s MCHS Clint Wells Invite.

Saturday’s matchup saw them close once again, yet the Bulldogs were .04 seconds faster.

Still, in terms of narrow wins, Swindler was the talk of the team for the 100 dash, also beating out Garrison by the slimmest of margins, clocking in at 12.92 to Garrison’s 12.93.

“It was a pretty big upset,” Pressgrove said. “She was seeded sixth going into the final.”

No one was more surprised than Swindler.

“I think it was the first time I got everything together; my feet were good, and my block starts were good. The finish was a little rough, but I managed to pull it off,” she said.

The other top relay team had more room to breathe, as a 10:24.56 achieved by Kelsey McDiffett, Jones, Liberty Hippely and Lydia Berkoff marked girls’ best two-mile group effort so far this season, about 1.5 seconds in front of runner-up Gunnison.

Atkin had no problem living up to his top seed earned during Friday hurdle preliminaries, with a 15.44 in the 110 and 41.71 in the 300, more than a full second ahead of everyone in the latter.

In the throwing field, Earle hit 136 feet, 10 inches, a good six feet in front of the nearest competitor to defend his league title. Though Earle’s best for the day was far from his personal peak, Million eclipsed herself with a 116′ 9″ toss, which also marks the second year in a row Bulldog girls have claimed first place in the discus after teammate Tiffany Hildebrandt won it last season.

Silver distinctions were prevalent as well Saturday, as Papierski again met with Garrison in the 200 dash, mere steps behind her Titan rival at 26.92. In the boys 4×2, AJ Barber, Atkin, Logan Hafey and Victor Silva were just behind Rifle’s quartet, the Bulldogs nearly duplicating their season best from a week earlier, hitting 1:33.67.

During Friday’s action Hippely had the highest Bulldog finals placement in the 3,200 run with second.

Bronze went to numerous Bulldogs Saturday — Barber and Hamilton in each of the 400 dash events at 52.95 and 59.45; Kevin Hernandez in the boys long jump (19′ 11.5″); and McDiffett in girls 1,600 (5:51).

On Friday, Earle also placed third in the shot put (44′ 7″), as did Swindler in the long jump at 16′ 3.25″.

In the mix for points with fourth were the boys 4×1, 4×4 and 4×8 teams, Silva in the 100 dash, while Papierski was No. 4 in the 400, and Hildebrandt and Alayna Behrman the same in discus and triple jump, respectively.

Friday also saw Berkoff fourth in the 3,200 and Swindler doing the same in the 800.

“I’ve done the 4×8 relay, but it was the first time this season doing the open 8. It was rough, and I was really tired, but I did it,” Swindler said. “It was a real test of my endurance.”

At fifth Saturday were Connor Etzler in the boys long jump, Hamilton in the girls 200, Hippely in the girls 1,600, Behrman in the girls 300 hurdles, plus Friday’s results with Coltyn Terry in the boys 3,200 and Wilson Eike in boys 800.

Taking sixth were the girls 4×4 team, Hafey and Abbe Adams in the boys and girls 300 hurdles, and Papierski in Friday’s girls long jump, while seventh went to Cale Scranton in the boys long jump, Eliana Mack in girls triple, Behrman in girls 100 hurdles, Berkoff in the girls 1,600, as well as Jones and Adams in Friday’s high jump.

Eighth place went Million in the shot put, as well as the 800 spring medley group: Raine Harrell, Rylie Felten, Mack and Sara Beason.

With Bulldogs picking up points in nearly every event they were entered, the mission going forward is to continue honing their strengths in the coming weeks to return to Grand Junction’s Tiger Invite, followed by state.

The team win is an especially big morale boost for girls at this point, Swindler added.

“All the girls are super-excited for each other, and I think we all feel like we deserved it,” she said. “We’re all looking forward to getting higher up in the state spots.”

Moffat County High School track and field results from Western Slope Multi-Leagues Meet

Boys

Athlete(s) — Time/Distance, Place

100-meter dash

Victor Silva — 11.57, 4

Kevin Hernandez — 12.15, 16

Cale Scranton — 12.37, 17

110-meter hurdles

Jared Atkin — 15.29, 1

200-meter dash

Victor Silva — 24.69, 9

Taran Teeter — 26.74, 25

300-meter hurdles

Jared Atkin — 41.71, 1

Logan Hafey — 45.90, 6

400-meter dash

AJ Barber — 52.95, 3*

Taran Teeter — 58.54, 17

800-meter run

Wilson Eike — 2:08.28, 5*

Carter Severson — 2:10.66, 8

Carter Behrman — 2:28.96, 27

1,600-meter run

Coltyn Terry — 5:05.53, 12

Carter Severson — 5:12.01, 14

Carter Behrman — 5:23.57, 20

3,200-meter run

Coltyn Terry — 10:51.93, 5*

4×100-meter relay

AJ Barber/Kevin Hernandez/Cale Scranton/Victor Silva — 45.88, 4

4×200-meter relay

AJ Barber/Jared Atkin/Logan Hafey/Victor Silva — 1:33.67, 2

4×400-meter relay

AJ Barber/Wilson Eike/Kevin Hernandez/Victor Silva — 3:37.73, 4

4×800-meter relay

Wilson Eike/Logan Hafey/Coltyn Terry/Carter Severson — 8:51.78, 4*

Discus

Jesse Earle — 136′ 10″, 1

Corey Scranton — 115′ 9″, 6

Shot Put

Jesse Earle — 44′ 7″, 3*

Chris Sanderson — 37′ 2″, 13

Corey Scranton — 34′ 4″, 17

Long Jump

Kevin Hernandez — 19′ 11.5″, 3*

Connor Etzler — 19′ 5.5”, 5

Cale Scranton — 19′ 1.5”, 7

Triple Jump

Logan Hafey — 37′ 9.25″, 9

Cale Scranton — 35′ 3”, 11

Connor Etzler — 33′ 4.5”, 14

— The team placed third overall. * indicates team season best. 

Girls

100-meter dash

Stephenie Swindler — 12.92, 1

Raine Harrell — 14.47, 18

Hannah Vasquez — 15.16, 24

100-meter hurdles

Alayna Behrman — 18.16, 7

Rylie Felten — 19.89, 14

200-meter dash

Emaleigh Papierski — 26.92, 2

Halle Hamilton — 27.64, 5

300-meter hurdles

Alayna Behrman — 49.82, 5*

Abbe Adams — 50.21, 6

Rylie Felten — 54.95, 14

400-meter dash

Emaleigh Papierski — 59.32, 2*

Halle Hamilton — 59.64, 3

800-meter run

Stephenie Swindler — 2:29.89, 4*

Kelsey McDiffett — 2:36.01, 9

Sara Beason — 2:43.41, 16

1,600-meter run

Kelsey McDiffett — 5:51, 3

Liberty Hippely — 5:58.53, 5

Lydia Berkoff — 6:07.38, 7

3,200-meter run

Liberty Hippely — 13:02.94, 2

Lydia Berkoff — 13:34.47, 4

Tate Severson — 14:35.23, 11

800-meter sprint medley relay

Raine Harrell/Rylie Felten/Eliana Mack/Sara Beason — 2:08.95, 8

4×100-meter relay

Raine Harrell/Abbe Adams/Rylie Felten/Eliana Mack — 56.57, 10

4×200-meter relay

Stephenie Swindler/Halle Hamilton/Emma Jones/Emaleigh Papierski — 1:47.58, 1*

4×400-meter relay

Halle Hamilton/Emma Jones/Abbe Adams/Alayna Behrman — 4:23.20, 6

4×800-meter relay

Kelsey McDiffett/Emma Jones/Liberty Hippely/Lydia Berkoff — 10:24.56, 1*

Discus

Caylah Million — 116′ 9″, 1*

Tiffany Hildebrandt — 109′ 9″, 4

Hailee Herndon — 77′ 6″, 20

Shot Put

Caylah Million — 31′, 8

Hailee Herndon — 28′ 6″, 15

Tiffany Hildebrandt — 26′ 3″, 22

High Jump

Emma Jones — 4′ 9″, 7

Abbe Adams — 4′ 9″, 7

Hannah Vasquez — 4′ 9″, 10

Long Jump

Stephenie Swindler — 16′ 3.25″, 3

Emaleigh Papierski — 15′ 7.25″, 6

Olivia Profumo — 12′ 9.75″, 20

Triple Jump

Alayna Behrman — 33′ 1.25″, 4*

Eliana Mack — 30′ 5.75″, 7

Olivia Profumo — 28′ 5.5″, 20

— The team placed first overall.