Home meet is sweet for Moffat County track | CraigDailyPress.com

Home meet is sweet for Moffat County track

Bulldogs place 1st, take 16 events at Clint Wells Invitational

From left, Moffat County High School sprinters Elias Peroulis, Victor Silva, Gary Warrior, Kaden Hafey and Shandon Hadley tear down the track during the boys 200-meter dash Friday at the Clint Wells Invitational. Hadley won the race, one of 16 individual events in which MCHS took first place, the Bulldogs boys and girls teams also winning the overall meet.

The bluster of a typical Northwest Colorado spring day was well met by Moffat County High SchoolMoffat County High School track and field athletes who walked away from their home meet victorious. track and field athletes who walked away from their home meet victorious.

Moffat County High School track and field athletes who walked away from their home meet victorious.

The Bulldogs won both the boys and girls overall title of Friday's Clint Wells Invitational, and while having a full roster was beneficial, having multiple first-place finishes didn't hurt either, winning 16 individual events, girls nine and boys seven.

Kayla Pinnt and Shandon Hadley each swept the 100- and 200-meter dash events, but just as she crossed the finish line in the 200, Hadley had something better awaiting his girlfriend than the traditional Clint Wells championship t-shirt — a bouquet of flowers and a sign that read, "Can I sprint with you to prom?" which she promptly accepted before he went to win his own race.

Both seniors were a crucial part of the relay teams as well, Kayla anchoring both the 4×100 and 4×200 girls groups, which won along with the 4×400 and 4×800 teams, mixed and matched with Ary Shaffer, Selena Hernandez, Emma Samuelson, Quinn Pinnt, Mattie Jo Duzik, Allie Dilldine Madysen Cramer and Josie Timmer.

Timmer stood in for Samuelson in the 400 relay, which shifted Cramer to run the final leg, during which she surpassed her own earlier time in the 400 dash.

Recommended Stories For You

The team of Hadley, Victor Silva, Kaden Hafey and Eddie Smercina won another boys 4×100, while the 4×800 group needed to find a strong replacement for Diego Quezada, who was out with a broken foot.

Riley Allen, Carter Severson and Connor Scranton found what they were looking for with Mikinzie Klimper, who helped them win the two-mile relay in his first time ever with a long-distance event.

"It's different, I can say that," he laughed.

Klimper also won the 300 hurdles, and he'll likely be joining Hernandez — who won the 100 hurdles at Clint Wells — for the state finals.

"Last year I started out doing all throwing stuff, because I didn't really know where to fit in because there were so many people in the running rounds who were so much faster," Klimper said, noting his ranking is comfortably within the top 10 of 3A boys in hurdles. "I'm feeling pretty confident in that now."

Duzik's win in the 800 run rounded out the track victories, while Keenan Hildebrandt and Morgan Lawton kept breaking their own bests by winning the discus events with their farthest throws to date, Hildebrandt also winning the boys shot put.

Charli Earle, close behind Lawton in second place with her own best discus toss, said the burst of wet weather was not surprising during the MCHS meet.

"The rain was wet for forever, but we made the best of it," she said.

Earle has her sights set on state, hopefully in the discus and shot alike — though the former is more likely — for her, fellow senior Lawton and freshman Morgan Nelson.

"It would be cool to take three of us," she said.

The Clint Wells was the conclusion to the season for some competitors, while others will continue on to the Western Slope Multi-Leagues Meet next week in Grand Junction, as well as a following Junction invite leading up to state.

And, though it's still weeks away, runners, jumpers and throwers can't help but look forward to the big time.

"It's gonna be a fun-filled weekend," Klimper said.

Moffat County track and field results from Clint Wells Invitational:

Athlete(s) — Time/Distance, PlaceAthlete(s) — Time/Distance, Place

Athlete(s) — Time/Distance, Place

GirlsGirls

Girls

100-meter dash100-meter dash

100-meter dash

Kayla Pinnt — 12.22, 1

Quinn Pinnt — 13.27, 2

Bailey Lawton — 15.30, 23

Alexis Main — 15.89, 26

Trinity Schenck — 17.00, 34

Arieanna Hayes — 17.53, 38

100-meter hurdles100-meter hurdles

100-meter hurdles

Selena Hernandez — 16.08, 1

200-meter dash200-meter dash

200-meter dash

Kayla Pinnt — 25.37, 1

Selena Hernandez — 27.32, 2

Quinn Pinnt — 29.59, 8

Bailey Lawton — 31.54, 17

Katelynn Turner — 34.53, 32

Alexis Main — 34.55, 33

Trinity Schenck — 36.26, 34

400-meter dash400-meter dash

400-meter dash

Madysen Cramer — 1:06.87, 3

Katelynn Turner — 1:15.32, 12

Alexis Main — 1:15.43, 13

Rachel Witt — 1:15.46, 14

800-meter run800-meter run

800-meter run

Mattie Jo Duzik — 2:30.77, 1

Allie Dilldine — 2:38.22, 2

Emily Womble — 2:42.86, 5

Alicia Hanson — 3:09.92, 12

1,600-meter run1,600-meter run

1,600-meter run

Emily Womble — 5:55.66, 3

Alicia Hanson — 6:58.39, 16

3,200-meter run3,200-meter run

3,200-meter run

Allie Dilldine — 12:49.64, 3

Emily Womble — 12:55.86, 4

4×100-meter relay4×100-meter relay

4×100-meter relay

Emma Samuelson/Selena Hernandez/Quinn Pinnt/Kayla Pinnt — 50.59, 1

4×200-meter relay4×200-meter relay

4×200-meter relay

Selena Hernandez/Emma Samuelson/Ary Shaffer/Kayla Pinnt — 1:47.37, 1

4×400-meter relay4×400-meter relay

4×400-meter relay

Ary Shaffer/Josie Timmer/Mattie Jo Duzik/Madysen Cramer — 4:25.53, 1

4×800-meter relay4×800-meter relay

4×800-meter relay

Allie Dilldine/Ary Shaffer/Madysen Cramer/Mattie Jo Duzik — 10:12.29, 1

800-meter sprint medley relay800-meter sprint medley relay

800-meter sprint medley relay

Bailey Lawton/Katelynn Turner/Karlee Brown/Josie Timmer — 2:04.92, 2

Long jumpLong jump

Long jump

Ary Shaffer — 14' 7", 2

Josie Timmer — 12' 10.5", 12

Triple jumpTriple jump

Triple jump

Josie Timmer — 30' 1.5", 3

DiscusDiscus

Discus

Morgan Lawton — 113' 6.5", 1

Charli Earle — 107' 6", 2

Morgan Nelson — 91' 5", 6

Tiffany Hildebrandt — 87' 1", 9

Shot putShot put

Shot put

Morgan Lawton — 28' 11", 4

Morgan Nelson — 28' 3", 5

Charli Earle — 28' 3", 6

Tiffany Hildebrandt — 25' 0.5", 19

— The team placed first overall.— The team placed first overall.

— The team placed first overall.

BoysBoys

Boys

100-meter dash100-meter dash

100-meter dash

Shandon Hadley — 11.50, 1

Kaden Hafey — 12.06, 3

Victor Silva — 12.14, 6

Elias Peroulis — 12.15, 7

Eddie Smercina — 12.27, 9

Gary Warrior — 12.40, 10

Nate Gatlin — 12.53, 14

Nate Baker — 12.62, 18

Brandon Hayes — 13.59, 36

Tristan Farquharson — 13.90, 39

200-meter dash200-meter dash

200-meter dash

Shandon Hadley — 23.83, 1

Kaden Hafey — 24.72, 3

Victor Silva — 25.07, 4

Gary Warrior — 25.12, 5

Elias Peroulis — 25.29, 7

Grant Wade — 26.00, 9

Colin Jensen — 26.27, 14

Nate Baker — 26.38, 16

Josh Teeter — 27.26, 23

Brandon Hayes — 28.36, 32

Graham Stecklein — 29.33, 38

Tristan Farquharson — 30.48, 41

300-meter hurdles300-meter hurdles

300-meter hurdles

Mikinzie Klimper — 43.19, 1

Nate Baker — 49.71, 10

Jared Atkin — 49.80, 11

400-meter dash400-meter dash

400-meter dash

Isaac Trevenen — 56.94, 4

Josh Teeter — 59.47, 8

Connor Etzler — 59.81, 10

Cale Scranton — 1:00.05, 12

Colin Jensen — 1:00.65, 16

Graham Stecklein — 1:04.52, 21

Colby Beaver — 1:04.98, 22

Tristan Farquharson — 1:05.64, 23

800-meter run800-meter run

800-meter run

Riley Allen — 2:08.66, 2

Carter Severson — 2:08.99, 3

Connor Scranton — 2:10.93, 6

Garrett Flint — 2:17.13, 8

Isaac Chacon — 2:21.45, 12

Brandon Beason — 2:27.89, 17

Tyler Driggs — 2:30.76, 19

Wyatt Bellio — 2:36.22, 25

Nick Pugh — 2:38.79, 27

1,600-meter run1,600-meter run

1,600-meter run

Brandon Beason — 5:25.64, 11

Tyler Driggs — 5:33.83, 16

Wyatt Bellio — 5:47.38, 22

4×100-meter relay4×100-meter relay

4×100-meter relay

Shandon Hadley/Victor Silva/Kaden Hafey/Eddie Smercina — 46.94, 1

Nate Baker/Nate Gatlin/Grant Wade/Elias Peroulis — 48.13, 4

4×200-meter relay4×200-meter relay

4×200-meter relay

Shandon Hadley/Mikinzie Klimper/Kaden Hafey/Eddie Smercina — 1:36.60, 2

Elias Peroulis/Colin Jensen/Jared Atkin/Isaac Trevenen — 1:40.92, 7

4×400-meter relay4×400-meter relay

4×400-meter relay

Grant Wade/Connor Scranton/Carter Severson/Riley Allen — 3:46.10, 2

Isaac Trevenen/Isaac Chacon/Colin Jensen/Garrett Flint — 3:55.33, 3

4×800-meter relay4×800-meter relay

4×800-meter relay

Riley Allen/Mikinzie Klimper/Carter Severson/Connor Scranton — 8:40.53, 1

High jumpHigh jump

High jump

Colby Beaver — 5' 5", 9

Long jumpLong jump

Long jump

Eddie Smercina — 20' 2.5", 2

Cale Scranton — 17' 11.5", 6

Nate Gatlin — 16' 11.5", 9

Josh Teeter — 15' 5.5", 19

Triple jumpTriple jump

Triple jump

Cale Scranton — 36' 9", 2

Mikinzie Klimper — 35' 8", 5

Colby Beaver — 32' 1", 10

DiscusDiscus

Discus

Keenan Hildebrandt — 146' 0.5", 1

Jesse Earle — 106' 3.5", 8

Toryn Hume — 102' 5", 12

Zane Shipman — 92' 1", 19

Mario Torres — 91' 7", 20

Braeden Barnes — 87' 8", 23

Aaron Hernandez — 86', 24

Josh Worster — 68' 3.5", 35

Shot putShot put

Shot put

Keenan Hildebrandt — 44' 3", 1

Zane Shipman — 37' 1.5", 10

Toryn Hume — 34' 11.5", 12

Jesse Earle — 31' 10", 20

Aaron Hernandez — 31' 9", 21

Braeden Barnes — 31' 7.5", 22

Mario Torres — 27' 10.5", 30

Josh Worster — 24' 10", 35

— The team placed first overall.— The team placed first overall.

— The team placed first overall.

Contact Andy Bockelman at 970-875-1793 or Contact Andy Bockelman at 970-875-1793 or abockelman@CraigDailyPress.com or follow him on Twitter @CDP_Sports.Contact Andy Bockelman at 970-875-1793 or abockelman@CraigDailyPress.com or follow him on Twitter @CDP_Sports.