Moffat County winter sports acknowledge accomplishments | CraigDailyPress.com

Moffat County winter sports acknowledge accomplishments

Moffat County High School girls varsity basketball coach Sam McLeod presents a ball signed by the team to senior Katelyn Peroulis during the MCHS winter sports awards night Monday at MCHS. Boys and girls basketball, girls swimming, wrestling, cheerleading and the Craig Youth Hockey Association Midget team all honored their athletes during the event.

Many were the honors Monday night as the Moffat County High School winter sports teams gave their athletes a collective pat on the back for seasons well done.

MCHS basketball, wrestling, girls swimming and cheer teams were the center of attention during a ceremony to cap off the winter sports year, as was the Craig Youth Hockey Association Midget team, consisting primarily of MCHS students.

"They showed a lot of heart this year," said hockey coach Randy Armstrong, adding that his team played through a great deal of adversity, with injuries having an effect on the roster.

Cheer coach Brittany Nielson spiced up her awards beyond the regular varsity letters with candy-themed honors such as Jolly Rancher, for always bringing a smile to teammates, and Lifesaver, for always being there, as well as the Most Valuable Cheerleader award, which went to Laura Bolton.

Girls swimming coach Jeff Wert noted that he was proud to be able to give out letters to the majority of his group in his first year, as well as a few academic acknowledgements for students who excelled in grades in addition to the pool.

Wrestling coach Tanner Linsacum took the podium to recap his season, which included sending three of his grapplers to state, Issik Herod, Mikinzie Klimper and Stelios Peroulis.

Recommended Stories For You

The wrestling program will have its own awards night April 9, though Linsacum mentioned in his speech for all present that he was proud of the turnout seen at meets, with families supporting kids on the road or at home.

"We were by far the most well-represented team," he said of the away events.

Boys and girls basketball had perhaps the most awards of all to hand out that night, with every member of the varsity teams lettering thanks to both attending regional playoff rounds, and, for the girls, the final leg of the state tournament.

Athletic Director Mike Mitchell introduced boys coach Eric Hamilton as the Western Slope League Coach of the Year, a title he retains from the previous season.

"It's a tribute to the coaching staff and players who play the game right," he said before leading into his awards for players and a long list of community members who helped make the season possible.

Among the honors received were within the team — such as the Bulldog with the top rebounds, points, assists or steals — as well as an All-Conference Honorable Mention for Denton Taylor and First Team nods for Matt Hamilton, Tyler Davis, Dylan Kincade and Joe Camilletti, who also took home the accolades of Academic All-State First Team and a plaque for exceeding 1,000 points across four years of hoops.

The Camilletti name also came up as the girls stood for their awards, Leah Camilletti the recipient of the WSL Player of the Year among many other distinctions, such as All-Conference First Team, also given to Morgan Lawton, Kayla Pinnt and Josey King.

Katelyn Peroulis, Katia Voloshin and Mattie Jo Duzik took All-Conference Honorable Mention.

Coach Sam McLeod also presented seniors Katelyn Peroulis, Shayna Allen, Hannah Beckett and manager Chandra Warren with balls signed by the team to signify their last year of high school athletics.

Mitchell mentioned it was "a travesty" McLeod did not also receive Coach of the Year, though McLeod said he was more concerned with giving credit to the players.

"I've never been as proud in my life," he said of the season. "My heart could not be more full."

Contact Andy Bockelman at 970-875-1793 or abockelman@CraigDailyPress.com or follow him on Twitter @CDP_Sports.

Moffat County High School winter sports awards

Athlete — Awards

Cheerleading

Katie Bohne — Varsity letter, Extra Mile award

Laura Bolton — Varsity letter, Reese’s Pieces award, Most Valuable Cheerleader

Jodi Fortune — Participation award, Always on Fire award

Cassidy Griffin — Participation award, Jolly Rancher award

Katie Haskins — Varsity letter, Starburst award

Samantha Nelson — Participation award, Lifesaver award, Amazing Manager award

Jazzmine Piatt — Varsity letter, 100 Grand award

Marlena Sparger — Participation award, Mentos award

Hockey

(Not a school-sanctioned sport and not eligible for varsity letters)

Riley Allen — Participation award

Colby Beckett — Participation award

Ripley Bellio — Participation award

Wyatt Bellio — Participation award

Becky Brown — Participation award

Kaleb Bugay — Participation award

Jadon Coutts — Participation award

Garrett Ferguson — Participation award, Colorado Premier Hockey Selects Tour qualifier

Brodey Gutierrez — Participation award, Colorado Premier Hockey Selects Tour qualifier

Logan Roberts — Participation award

Sage Schrimsher — Participation award

Kaitlyn Shrode — Participation award

Zach Soron — Participation award

Trace Walt — Participation award

Girls swimming

Karmen Christopher — Participation award

Allie Dilldine — Varsity letter, Academic All-State First Team

Micah Espinosa — Varsity letter

Jaycee Holman — Varsity letter

Marisa Hulstine — Varsity letter

Bailey Kurz — Varsity letter, Academic All-State First Team

Kayla Nash — Participation award

Katelyn Peroulis — Participation award

Alex Samuelson — Varsity letter

Emma Samuelson — Varsity letter

Natelyn Singleton — Varsity letter, Academic All-State Honorable Mention

Wrestling

(Team will host a separate event in April to distribute awards)

Tyler Baysinger

Spencer Brown

Indy Byrnes — Regional competitor

Jay Carrico

Karson Cox

Michael DeMoor

Eli Ellis

Tanner Gilliland

Hugo Hernandez

Issik Herod — Regional champion, state competitor

Toryn Hume

Jordan Kainz

Brett Loyd — Regional sixth place

Mikinzie Klimper — Regional runner-up, state competitor

Franklin Masterson

Chris Moschetti — Regional competitor

Matthew Moschetti

Bryan Newkirk

Elias Peroulis — Regional competitor

John T. Peroulis — Regional competitor

Stelios Peroulis — Regional third place, state competitor

Ty Pinnt

Ethan Powers

JT Towner

Ricardo Zargosa

Drake Zimmerman — Regional competitor

Ryan Zimmerman — Regional competitor

Boys basketball

Bailey Baker — Varsity manager letter

Kasen Brennise — Varsity letter, Moffat County Hustle award

Joe Camilletti — Varsity letter, Moffat County Hustle award, Assist Leader, Steals Leader, Leading Scorer, 1,000+ Career Points, All-Conference First Team, Academic All-State First Team

Brent Cook — Varsity letter, Moffat County Hustle award

Tyler Davis — Varsity letter, Moffat County Hustle award, Steals Leader, Sportsmanship award, All-Conference First Team

Charisma Delgado — Varsity manager letter

Scott Foster — Varsity letter, Moffat County Hustle award

Kaden Hafey — Participation award

Eric Hamilton — Western Slope League Coach of the Year

Matt Hamilton — Varsity letter, Moffat County Hustle award, Leading Rebounder, All-Conference First Team

Bronc Hellander — Varsity letter, Moffat County Hustle award

Leon Herrera — Participation award

Keenan Hildebrandt — Varsity letter, Moffat County Hustle award

Dylan Kincade — Varsity letter, Moffat County Hustle award, All-Conference First Team

Chace Marshall — Participation award

Wyatt Nielson — Participation award

Dominic Pascetti — Participation award

Nick Pugh — Participation award

Ben Robinson — Varsity letter, Moffat County Hustle award

Eddie Smercina — Varsity letter, Moffat County Hustle award

Denton Taylor — Varsity letter, Moffat County Hustle award, All-Conference Honorable Mention, Academic All-State Honorable Mention

Dusty Taylor — Varsity letter, Moffat County Hustle award, Most Improved Player

Mitchell Smith — Participation award

Monica Vigil — Manager participation award

Steven Walls — Participation award

Tristen Walls — Participation award

Adain Wilmot — Participation award

Girls basketball

Shayna Allen — Varsity letter, Academic All-State First Team, signed team ball

Makenna Baker — Participation award

Hannah Beckett — Varsity letter, Academic All-State First Team, signed team ball

Jana Camilletti — Participation award

Leah Camilletti — Varsity letter, Leading Scorer, All-Conference First Team, Academic All-State First Team, Western Slope League Player of the Year

Julia Christensen — Participation award

Mattie Jo Duzik — Varsity letter, All-Conference Honorable Mention

Charli Earle — Varsity letter, Academic All-State First Team

Jaci McDiffett — Participation award

Brooke Gumber — Participation award

Taylor Haddock — Participation award

Alex Hamilton — Varsity letter

Brooklyn Hickey — Participation award

Morgan Lawton — Varsity letter, Leading Rebounder, All-Conference First Team, Academic All-State First Team

Katelyn Peroulis — Varsity letter, All-Conference Honorable Mention, Academic All-State First Team, signed team ball

Kayla Pinnt — Varsity letter, Steals Leader, All-Conference First Team

Josey King — Varsity letter, All-Conference First Team

Josie Timmer — Participation award

Katia Voloshin — Varsity letter, All-Conference Honorable Mention

Hannah Walker — Varsity letter, Academic All-State First Team

Chandra Warren — Varsity manager letter, signed team ball

Go back to article