Moffat County girls track 6th in Rifle, boys 17th | CraigDailyPress.com

Moffat County girls track 6th in Rifle, boys 17th

Girls 800-meter sprint medley team wins, all athletes making strides

Craig Daily Press Staff Report

Moffat County High School's Shandon Hadley stretches for a good landing in the long jump pit during the Rifle Invitational. The MCHS track and field teams attended the event March 13, the boys placing 17th, while the girls were sixth, including a win in the 800-meter sprint medley relay.

The Moffat County High School track and field teams continue to find success as their seasons progress, the girls placing sixth and the boys 17th at the Rifle Invitational held March 13.

The girls 800-meter sprint medley relay group of Selena Hernandez, Emma Samuelson, Lauren Samuelson and Ary Shaffer won their event with a time of one minute, 58.82 seconds. The same four also took second place in the 4×200-meter relay at 1:52.85.

The two Samuelsons also joined Kaylee Durham and Josie Timmer for a third place finish in the 4×400-meter relay, recording a 4:28.89 time, while the 4×100 team of Timmer, Torre Coffey, Karmen Christopher and Maddy Olinger took fifth at 54.94 seconds.

Individual leaders among the girls included Shaffer second in the long jump with a distance of 15 feet, two inches; Emily Womble third in the 1600-meter run (5:58.34); Coffey fourth in the 100-meter dash (13.50 seconds); Hernandez sixth in the 100-meter hurdles (18.35); and Dilldine sixth in the 800-meter run at 2:40.65.

The boys' top honors in the relay events were fifth in the 4×800 and sixth in the 4×400, run by Steven Walls, Ashley Suits, Brandon Beason and Garrett Ferguson at 9:31.12, and by Shandon Hadley, Connor Scranton, Kaden Hafey and Eddie Smercina at 3:42.50, respectively.

Smercina had the best placing of the event for the boys, sixth in the long jump at 18' 8.5," while Hadley was ninth in the 100 meter dash (11.89) and Walls and Suits each placed 10th, Walls in the 800 run (2:18.80) and Suits with an 11:26.41 time in the 3,200 run.

Recommended Stories For You

Mikinzie Klimper also rounded out the top 10 in the triple jump, landing at 35' 7.5."

The Bulldogs will send junior varsity competitors back to Rifle Friday, with the varsity athletes making their way to the Mickey Dunn Invitational Saturday in Grand Junction.

Moffat County track and field results from Rifle Invitational

Athlete(s) — Time/Distance, Place

Girls

100-meter Dash

Torre Coffey 13.50, 4

Savannah Duran 15.41, 33

Brooke Hahn 16.20, 37

100-meter hurdles

Selena Hernandez 18.35, 6

Ashlee Griffiths 20.45, 14

200-meter dash

Maddy Olinger 30.43, 17

400-meter dash

Jazzmine Piatt 1:09.94, 11

800-meter run

Allie Dilldine 2:40.65, 6

Emily Womble 2:45.62, 10

1,600-meter run

Emily Womble 5:58.34, 3

Allie Dilldine 5:59.73, 5

Kaylee Durham 6:17.72, 15

800-meter sprint medley relay

Selena Hernandez/Emma Samuelson/Lauren Samuelson/Ary Shaffer — 1:58.82, 1

4×100-meter relay

Torre Coffey/Karmen Christopher/Josie Timmer/Maddy Olinger — 54.94, 5

4×200-meter relay

Selena Hernandez/Emma Samuelson/Lauren Samuelson/Ary Shaffer — 1:52.85, 2

4×400-meter relay

Lauren Samuelson/Emma Samuelson/Kaylee Durham/Josie Timmer — 4:28.89, 3

Long jump

Ary Shaffer 15' 2", 2

Josie Timmer 12' 8.5", 21

Triple jump

Josie Timmer 26' 10.75", 13

Karmen Christopher 26' 7.75", 14

Discus

Maddy Olinger 69' 1.5", 18

Shot put

Maddy Olinger 25' 4", 11

Ashlee Griffiths 23' 4", 20

Kayla Nash 21' 1.5", 30

— The team placed sixth overall.

Boys

100-meter dash

Shandon Hadley 11.89, 9

Eddie Smercina 12.40, 22

Tane Pierce 12.92, 35

200-meter dash

Tane Pierce 26.41, 26

Grant Wade 26.47, 27

Isaac Trevenen 26.83, 32

400-meter dash

Diego Quezada 56.27, 10

Grant Wade 1:00.97, 23

Luis Lopez 1:01.61, 26

800-meter run

Steven Walls 2:18.80, 10

Garrett Ferguson 2:19.01, 11

Andrew Keiss 2:24.84, 21

1,600-meter run

Connor Scranton 5:14.18, 19

Riley Allen 5:23.25, 23

Andrew Keiss 5:33.15, 35

3,200-meter run

Ashley Suits 11:26.41, 10

Brandon Beason 11:34.66, 19

4×100-meter relay

Nate Gaitlyn/Kaden Hafey/Nate Baker/Mikinzie Klimper — 49.00, 12

4×200-meter relay

Nate Gaitlyn/Nate Baker/Isaac Trevenen/Diego Quezada — 1:43.72, 13

4×400-meter relay

Shandon Hadley/Connor Scranton/Kaden Hafey/Eddie Smercina — 3:42.50, 6

4×800-meter relay

Steven Walls/Ashley Suits/Brandon Beason/Garrett Ferguson — 9:31.12, 5

Long jump

Eddie Smercina 18-8.5, 6

Shandon Hadley 17-8, 14

Nate Gaitlyn 16-4, 31

Triple jump

Mikinzie Klimper 35-7.5, 10

Kaden Hafey 33-10, 19

Luis Lopez 33-1.25, 22

Discus

Mario Torres 70-4, 36

Shot put

Zane Shipman 34-0, 19

Mikinzie Klimper 31-4.5, 29

Toryn Hume 30-2, 34

— The team placed 17th overall.

Go back to article