Moffat County High School graduating senior Nicole Ferree, left, accepts a packet of awards from MCHS Principal Thom Schnellinger during the school's awards night festivities.

Photo by Andy Bockelman

Moffat County High School graduating senior Nicole Ferree, left, accepts a packet of awards from MCHS Principal Thom Schnellinger during the school's awards night festivities.

MCHS honors and awards

Advertisement

Moffat County High School hosted its annual awards night Tuesday to shine the spotlight on the academic and athletic accomplishments of its student body. The following is a list of honors received by MCHS students during the event, with those graduating in bold.

McKenzie Aguirre — Science Achievement Award

Riley Allen — National Forensic League

Shayna Allen — Student Election Judge, Academics Varsity Letter

Alejandro Almarez — Academics Varsity Letter

Jeff Anderson — Science Achievement Award

Alex Arellano — Academics Varsity Letter, Scholar Athlete

Nester Arellano — Academics Varsity Letter

Kelvin Ashton — Academics Varsity Letter, Outstanding Mathematics, Science Achievement Award

Wesley Atkin — Academics Varsity Letter, National Honor Society Inductee

Hannah Beckett — Academics Varsity Letter, Student Election Judge, Key Club Varsity Letter

Ripley Bellio — Excellence in English, Academics Varsity Letter, FFA Honor Cord

Michael Bingham — Three-Sport Participation Award

Christa Bird — Student Council Varsity Letter, Science Achievement Award

Rebekah Bird — National Honor Society Inductee

Katie Bohne — Academics Varsity Letter

Marie Bolton — Science Achievement Award

Weston Brady — Academics Varsity Letter, National Honor Society Inductee

Daniel Brzezinski-Rockwell — Academics Varsity Letter

Kaleb Bugay — Academics Varsity Letter

Shaylyn Buckley — Excellence in English

Marissa Butler — Student Council Varsity Letter, Science Achievement Award

Joseph Camilletti — Academics Varsity Letter, Scholar Athlete, Three-Sport Participation Award

Aubrey Campbell — Academics Varsity Letter, Key Club Varsity Letter, Scholar Athlete, Science Achievement Award

Kelly Campbell — Academics Varsity Letter, Scholar Athlete

Carmen Carrasco — Key Club Award, Science Achievement Award

Ben Carslay — Science Achievement Award

Brandon Christiansen — Student Council Varsity Letter

Faith Christiansen — Academics Varsity Letter

Karmen Christopher — Three-Sport Participation Award

Brenna Ciesco — Academics Varsity Letter, Scholar Athlete, Science Achievement Award

Taft Cleverly — Outstanding Boy Athlete

Jaque Cole — Academics Varsity Letter, Knowledge Bowl Award, Science Achievement Award

Brianna Combs — Academics Varsity Letter

Laurie Cotten — Excellence in English

Diamond Craig — Academics Varsity Letter, Key Club Varsity Letter, Student Council Varsity Letter

Tyler Davis — Academics Varsity Letter, World Language Outstanding Student - Spanish 3

Jerica DeLong — Academics Varsity Letter

Jesse DeMoor — Three-Sport Participation Award

Ashley Derick — Academics Varsity Letter

Allie Dilldine — Academics Varsity Letter, Student Council Varsity Letter, Scholar Athlete, Three-Sport Participation Award, Key Club Varsity Letter, National Honor Society Inductee

Glen Dilldine — Audio Tech Varsity Letter, Academic Varsity Letter

Autumn Dobson — Academics Varsity Letter

Thanya Dominguez — Academics Varsity Letter, Science Achievement Award

Jesus Duarte — World Language Outstanding Student - Spanish 2

Curtis Dunlap — Academics Varsity Letter

Paige Durbin — Audio Tech Varsity Letter

Kaylee Durham — Scholar Athlete, Science Achievement Award

Dylan Duzik — FFA Honor Cord

Mattie Jo Duzik — Academics Varsity Letter, Three-Sport Participation Award, Scholar Athlete

Charli Earle — Academics Varsity Letter, Scholar Athlete, Three-Sport Participation Award, Science Achievement Award, National Honor Society Inductee

Allie Ehlers — Three-Sport Participation Award

Nicole Ferree — Excellence in English, Academics Varsity Letter, Key Club Varsity Letter, Outstanding Mathematics, Student Council Varsity Letter, Student Council Cord, Math Cord, Key Club Cord, Youth United Way Cord, National Honor Society Graduate

Tyler Gerber — Academics Varsity Letter

Abigail Gonzales — Academics Varsity Letter, Science Achievement Award

Alexis Gonzales — Three-Sport Participation Award

Izauro Gonzales-Garcia — Academics Varsity Letter

Sheldon Greenwood — Academics Varsity Letter, CHSAA Active Scholar

Shandon Hadley — Academics Varsity Letter, Scholar Athlete, National Honor Society Inductee

Brooke Hahn — Science Achievement Award, Academics Varsity Letter

Alexandra Hamilton — Scholar Athlete, Three-Sport Participation Award

Matt Hamilton — Three-Sport Participation Award

Tanner Hampton — Academics Varsity Letter, Science Achievement Award

Alicia Hanson — Science Achievement Award

Caitlin Harjes — Academics Varsity Letter, Key Club Varsity Letter, Student Council Varsity Letter, Student Council Cord, Math Cord, Key Club Cord, Four-Year Scholar Athlete, Scholar Athlete, World Language Honor Cord, Youth United Way Cord, Science Achievement Award, Science Cord, National Honor Society Graduate

Shaeli Hatten — Science Achievement Award

Hugo Hernandez — Three-Sport Participation Award

Keenan Hildebrandt — Academics Varsity Letter, Three-Sport Participation Award, Scholar Athlete, Science Achievement Award

Riley Hoth — Art Award

John Hulstine — Academics Varsity Letter, Scholar Athlete, Science Achievement Award

Marisa Hulstine — Scholar Athlete

Trenna Kaiser — Audio Tech Varsity Letter, Student Council Varsity Letter

Josey King — Academics Varsity Letter, Scholar Athlete, Science Achievement Award

Christopher Kling — Academics Varsity Letter, Scholar Athlete, Three-Sport Participation Award, Representative Bob Rankin Intern

Connor Knez — Key Club Award, Academics Varsity Letter, Scholar Athlete, Science Achievement Award, National Honor Society Inductee

Kelly Knez — Key Club Award, Academics Varsity Letter, Excellence in English, Math Cord, CHSAA Active Scholar, Three-Sport Participation Award, Key Club Cord, Scholar Athlete, Science Achievement Award, Science Cord, Youth United Way Cord, National Honor Society Graduate

Conner Kopsa — Key Club Varsity Letter, Student Council Varsity Letter, Student Election Judge

Mariah Kowach — Academics Varsity Letter

Brooke Krause — Academics Varsity Letter

Bailey Kurz — Three-Sport Participation Award

Morgan Lawton — Academics Varsity Letter, Scholar Athlete, Three-Sport Participation Award

Tiffany Lingo — Academics Varsity Letter, Student Council Varsity Letter, Representative Bob Rankin Intern, Science Achievement Award, National Honor Society Inductee

Edgar Loya — Science Achievement Award

Brett Loyd — Three-Sport Participation Award

ShyAnn Lucero — Science Achievement Award

Austin Luker — Academics Varsity Letter

Derek Maiolo — Academics Varsity Letter, Key Club Varsity Letter, Excellence in English, Outstanding Mathematics Award, Student Council Varsity Letter, Youth United Way Cord, Student Council Cord, Math Cord, Key Club Cord, World Language Honor Cord, World Language Outstanding Student - French 3, Science Achievement Award, Science Cord

Cameron Martin — Academics Varsity Letter, Outstanding Mathematics Award, Science Achievement Award

Veronica Mead — World Language Outstanding Student - French 1

Marina Mecham — Academics Varsity Letter

Lidia Mendoza — Academics Varsity Letter, World Language Outstanding Student - Spanish 4

Robert Meyers — Art Award, Science Achievement Award

Yolibeth Molina — World Language Honor Cord

Isaac Montoya — Three-Sport participation award

Mariana Morales-Martinez — Academics Varsity Letter

Sayre Morgan — Three-Sport Participation Award

Kolton Nash — Academics Varsity Letter

My Nguyen — Student Election Judge, Academics Varsity Letter, Math Cord, World Language Honor Cord, Science Achievement Award, Science Cord, National Honor Society Graduate

Hunter Nitzel — Outstanding Mathematics

Brenda Nunez — Science Achievement Award

Erin Parrott — Academics Varsity Letter

Chase Peed — Science Achievement Award

John Peroulis — Academics Varsity Letter, Outstanding Mathematics, Scholar Athlete, World Language Outstanding Student - Spanish 1, Science Achievement Award

Katelyn Peroulis — Academics Varsity Letter, Key Club Varsity Letter, Student Council Varsity Letter, Scholar Athlete, Three-Sport Participation Award

Brayden Peterson — Academics Varsity Letter

Cheianne Pinnt — Academics Varsity Letter

Ben Pugh — Student Council Varsity Letter

Nick Pugh — Student Council Varsity Letter, Three-Sport Participation Award

Treann Quick — Student Election Judge, Academics Varsity Letter, Student Council Varsity Letter, Representative Bob Rankin Intern

Sheyenne Rambo-Cromer — Outstanding Mathematics, Student Council Varsity Letter, Scholar Athlete, Science Achievement Award, National Honor Society Inductee

Kaitlyan Reed — Academics Varsity Letter, Scholar Athlete, Science Achievement Award, National Honor Society Inductee

Issik Roop — Three-Sport Participation Award

Alex Samuelson — Three-Sport Participation Award

Emma Samuelson — Three-Sport Participation Award

Lauren Samuelson — Outstanding Mathematics, Academics Varsity Letter, Scholar Athlete, Three-Sport Participation Award

Calden Scranton — Student Election Judge, Key Club Varsity Letter, Audio Tech Varsity Letter, Academics Varsity Letter, Student Council Varsity Letter, Representative Bob Rankin Intern, World Language Outstanding Student - French 2

Conner Scranton — Three-Sport Participation Award, Scholar Athlete

Laura Secules — Academics Varsity Letter, National Honor Society Inductee

Ryan Secules — Academics Varsity Letter

Joe Selbach — Three-Sport Participation Award

Aryona Shaffer — Scholar Athlete, Science Achievement Award

Leann Showalter — Art Award

Eddie Smercina — Scholar Athlete

Keith Smith — Academics Varsity Letter, Scholar Athlete

Amber Sollenberger — Academics Varsity Letter

Brenden Spencer — Academics Varsity Letter

Jacob Stewart — Audio Tech Varsity Letter

Susan Jessie Suits — Science Achievement Award

Brittany Swindler — Three-Sport Participation Award

Jazmine Swindler — Academics Varsity Letter, Excellence in English, Math Cord, Four-Year Scholar Athlete, Outstanding Girl Athlete, Three-Sport Participation Award, Scholar Athlete, National Honor Society Graduate

Elisa Teeter — Academics Varsity Letter, Exellence in English, Social Studies Outstanding Senior Award, Audio Tech Varsity Letter, Math Cord, National Honor Society Graduate

Laurel Tegtman — Academics Varsity Letter, National Honor Society Graduate

Jocelin Torres — Academics Varsity Letter

Trenci Towner — Key Club Award, Three-Sport Participation Award

Hugh Turner — Three-Sport Participation Award

Spencer Turner — Three-Sport Participation Award

Mercy Valentine — Science Achievement Award

Tonie Valentine — Key Club Award

Felicia Vasquez — Science Achievement Award

Dylan Villa — Academics Varsity Letter, Science Achievement Award

Katia Voloshin — Three-Sport Participation Award

Abigal Wade — Student Election Judge, Student Council Varsity Letter

Brittany Walker — Academic Varsity Letter, Math Cord, Scholar Athlete, Three-Sport Participation Award

Hannah Walker — Academic Varsity Letter, Key Club Varsity Letter, Scholar Athlete, Three-Sport Participation Award, Science Achievement Award, National Honor Society Inductee

Steven Walls — Three-Sport Participation Award

Travis Walsh — FFA Honor Cord

Trace Walt — Academic Varsity Letter

Elizabeth Weis — Science Achievement Award

Brice White — FFA Honor Cord

Emily White — Key Club, Scholar Athlete, Three-Sport Participation Award, National Honor Society Inductee

Sarah White — Academic Varsity Letter

Linda Olivia Winkley — Academic Varsity Letter, Science Achievement Award, National Honor Society Inductee

Emily Womble — Academic Varsity Letter, Three-Sport Participation Award, Science Achievement Award

Timothy Womble — Academic Varsity Letter, Math Cord, Knowledge Bowl Award

Meng Wu — Academic Varsity Letter, Math Cord, World Language Honor Cord, World Language Outstanding Student - French 4, Science Achievement Award, Science Cord, National Honor Society Graduate

Pearl Wyman — Representative Bob Rankin Intern

Colten Yoast — Academic Varsity Letter, Scholar Athlete, Three-Sport Participation Award, Science Achievement Award

Brittney Young — Student Council Varsity Letter

Estevan Zaragoza — Science Achievement Award

Ryan Zimmerman — Academic Varsity Letter, Scholar Athlete, Three-Sport Participation Award, Science Achievement Award

Shaye Zimmerman — Academic Varsity Letter, Scholar Athlete, Science Achievement Award, Science Cord

Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Requires free registration

Posting comments requires a free account and verification.