A&L: Colorado State Fair General Projects — Part II

Advertisement

This column focuses on local and area state fair participants and is a continuation from last week.

Congratulations go out to the following 4-H members who exhibited general division projects at the Colorado State Fair

Clothing construction:

• Unit 1 — Junior Beginning Clothing

— Kyla Pogline, Moffat County, third place

— Kolbi Franklin, Rio Blanco County, qualifier

— Delaney Moon, Routt County, qualifier

• Unit 1 — Intermediate Beginning Clothing

— Kristen Cox, Rio Blanco County, reserve champion

• Unit 2 — Intermediate Beginning Clothing

— Lucy Carlson, Routt County, eighth place

• Unit 3 — Junior Beginning Clothing

— Morgan Palyo, Routt County, eighth place

• Unit 3 — Intermediate Beginning Clothing

— Peyton Burke, Rio Blanco County, 10th place

— Sabrina Ray, Routt County, qualifier

• Unit 4 — Intermediate Beginning Clothing

— Laura Johnson, Routt County, qualifier

• Unit 8 — Senior Recycled Clothing

— Josie Rossi, Routt County, grand champion

• Unit 21— Intermediate Cotton or Cotton Blend

— Mariah Hoots, Routt County, reserve champion

• Unit 21 — Senior Cotton or Cotton Blend

— Hannah Barkey, Routt County, ninth place

• Unit 22 — Intermediate Synthetics and Rayon

— Heather Nereson, Routt County, reserve champion

• Unit 24 — Intermediate Silk or Silk-Like

— Nicole Williams, Routt County, qualifier

• Unit 24 — Senior Silk or Silk-Like

— Jaelyn Whaley, Routt County, sixth place

Food Core Projects:

• Unit 2 — Senior On the Road to Fun and Fitness

Nicole Hilkey, Rio Blanco County, grand champion

Heritage Arts:

• Junior Crochet

— Taylor Haddock, Moffat County, reserve champion

• Junior Knitting

— Thyme Zuschlag, Routt County, ninth place

• Intermediate Quilting

— Brooklyn Barber, Moffat County, qualifier

• Senior Quilting

— Alexandra Smith, Routt County, third place

• Intermediate Weaving

— Heather Nereson, Routt County, grand champion

Specialty Foods:

• Unit 23 — Junior Baking, Butter or Sponge Cake

— Lauren Ehrlich, Routt County, third place

• Unit 23 — Senior Baking, Butter or Sponge Cake

— Emily Wellman, Moffat County, champion

• Unit 35 — Senior Passport to Foreign Cookery

— Erica Dilldine, Moffat County, seventh place

Mechanical Sciences:

• Unit 1 — Junior Magic of Electricity

— Ben Kelley, Routt County, fourth place

• Geospatial — Junior Setting Out

Grant Redmond, Routt County, grand champion

Natural Resources:

• Entomology Unit 1 — Junior Let’s Learn about Insects

— Karina Bosley, Moffat County, qualifier

• Entomology Unit 4 — Intermediate Insect Identification

— Mark Nava, Moffat County, fourth place

• Entomology Unit 7 — Senior Adventure Exploring with Insects

— Hannah Barkey, Routt County, grand champion

• Outdoor Adventures Unit 1 — Junior Hiking Trails

— Karina Bosley, Moffat County, qualifier

• Shooting Sports — Junior Archery

— Grant Wade, Moffat County, fifth place

— Tannen Kennedy, Rio Blanco County, qualifier

• Shooting Sports — Intermediate Archery

— Chevy Mohr, Rio Blanco County, qualifier

• Shooting Sports — Intermediate Shotgun

— Jesse Kurtz, Moffat County, champion

— Bradin Bland, Rio Blanco County, fifth place

• Shooting Sports — Senior Shotgun

— Wyatt Oberwitte, Moffat County, qualifier

• Shooting Sports — Junior .22

— Andy Kracht, Rio Blanco County, 10th place

— Gage Rowley, Moffat County, qualifier

• Shooting Sports — Intermediate .22

— Couri Blevins, Moffat County, seventh place

• Shooting Sports — Senior .22

— Mark Tuck, Moffat County, qualifier

• Shooting Sports — Senior Air Pistol

— Dakota Lee, Moffat County, third place

• Shooting Sports — Junior Miscellaneous

— CJ Wangnild, Rio Blanco County, ninth place

• Shooting Sports — Intermediate Miscellaneous

— Jacob Henderson, Rio Blanco County, qualifier

• Sportfishing- Unit 1 — Senior Take the Bait

— Mason Scritchfield, Rio Blanco County, reserve champion

• Wildlife — Junior Exploring Wildlife

— Sheridan Harvey, Rio Blanco County, Qualifier

• Wildlife — Intermediate Exploring Wildlife

— Bradin Bland, Rio Blanco County, qualifier

• Wildlife — Senior Exploring Wildlife

— Mason Scritchfield, Rio Blanco County, grand champion

• Wildlife — Junior Big Game

— Eli Hanks, Rio Blanco County, Qualifier

• Wildlife — Junior Furbearers

— Kale Burke, Rio Blanco County, Reserve Champion

• Wildlife — Songbirds and Birds of Prey

— Casey Turner, Rio Blanco County, qualifier

Congratulations go to all of the hardworking 4-H members who exhibited at the Colorado State Fair.

Diane can be reached at Box 415, Craig 81626 or by calling 824-8809.

Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Requires free registration

Posting comments requires a free account and verification.