A&L: Local results from 2010 Colorado State Fair

The results are in for General 4-H projects exhibited at the 2010 Colorado State Fair, and exhibitors from Northwest Colorado have brought home ribbons galore.

All of these projects qualified for State Fair during county 4-H Completion Day Competitions. More results will be available in next week’s column, but for now, the following exhibitors competed with other 4-H members throughout Colorado:

Animal science:

• Unit 1 — Junior Horseless Horse

— Brittnee Meats, Moffat County, 10th place

• Unit 2 — Intermediate Horseless Horse

— Jamie Moyer, Rio Blanco County, sixth place

Veterinary science:

• Unit 1 — Junior From Airedales to Zebras

— Mackenzie Scout Reynolds, Routt County, sixth place

• Unit 1 — Intermediate From Airedales to Zebras

— McKenzie Millard, Routt County, fourth place

• Unit 2 — Intermediate All Systems Go

— Tia Rozell, Routt County, fifth place

— Brittany Wiseman, Moffat County, qualifier

• Unit 3 — Senior On the Cutting Edge

Aleigh Aurin, Routt County, qualifier

Leathercraft:

• Unit 1 — Junior Introduction to Leathercraft

— Garrett Salazar, Routt County, reserve champion

• Unit 2 — Junior Beginning Leather Carving

— Dalton Ray, Routt County, reserve grand champion

• Unit 2 — Intermediate Beginning Leather Carving

— Gabriel Dixon, Moffat County, reserve champion

• Unit 3 — Senior Leather Carving

— Lanette Laman, Routt County, seventh place

• Unit 5 — Intermediate Coloring and Shading

— Summer Ossen, Moffat County, qualifier

• Unit 10 — Junior Sewing Leather

— Casey Turner, Rio Blanco County, reserve champion

• Unit 10 — Intermediate Sewing Leather

Kylloe Goedert, Rio Blanco County, champion

Photography:

• Level 1A — Junior Focus on Photography

— Lauren Ehrlich, Routt County, fourth place

— Jaycee Prather, Moffat County, sixth place

• Level 1A — Intermediate Focus on Photography

— Rebekkah Carslay, Moffat County, sixth place

• Level 1A — Senior Focus on Photography

— Cody Rogers, Moffat County, fifth place

• Level 1B — Intermediate Focus on Photography

— Alexandria Bryant, Routt County, fifth place

— Hannah Murphy, Rio Blanco County, qualifier

• Level 1B — Senior Focus on Photography

— Kaitlyn Dinwiddie, Rio Blanco County, qualifier

• Level 2 — Intermediate Controlling the Image

— Belle Horn, Routt County, fourth place

• Unit 6 — Senior Advanced Photography

— Will Pilgrim, Moffat County, fourth place

• Units 1-3 — Junior Best Photo Contest

— Jaycee Prather, Moffat County, qualifier

— Kane Williams, Routt County, qualifier

— Lauren Ehrlich, Routt County, qualifier

• Units 1-3 — Intermediate Best Photo Contest

— Rebekkah Carslay, Moffat County, qualifier

— Nicole Williams, Routt County, qualifier

• Units 1-3 — Senior Best Photo Contest

Cody Rogers, Moffat County, qualifier

Woodworking:

• Unit 2 — Junior Making the Cut

— Tyler Simon, Moffat County, seventh place

• Unit 2 — Intermediate 2 Making the Cut

— Emma Johnson, Routt County, seventh place

• Unit 3 — Junior Nailing it Together

— Cassandra Constine, Routt County, fourth place

• Unit 3 — Intermediate Nailing it Together

— Laura Johnson, Routt County, qualifier

• Unit 3 — Senior Nailing it Together

— Will Pilgrim, Moffat County, third place

Artistic clothing:

• Junior applied

— Kaylee Springer, Moffat County, qualifier

• Intermediate applied

— Brooke Krause, Moffat County, qualifier

— Shaelynn Salazar, Routt County, qualifier

• Junior combinations

— Payton Voloshin, Moffat County, qualifier

• Intermediate combinations

— Katia Voloshin, Moffat County, qualifier

• Unit 5 — Intermediate All Other Exhibits

Emma Johnson, Routt County, champion

Breads:

• Junior Unit 11 — batter bread

— Lauren Ehrlich, Routt County, champion

Cake decorating:

• Unit 1 — Junior cake decorating

— Cosette McLaughlin, Routt County, qualifier

• Unit 1 — Intermediate cake decorating

— Alexandria Bryant, Routt County, reserve champion

• Unit 1 — Senior cake decorating

— Anna Jones, Routt County, seventh place

• Unit 2 — Junior cake decorating

— Jaci McDiffett, Moffat County, qualifier

— Avery Watt, Rio Blanco County, qualifier

• Unit 3 — Intermediate cake decorating

— Taylor Elliot, Routt County, qualifier

• Unit 3 — Senior cake decorating

— Jessica Rossi, Routt County, third place

• Unit 4 — Senior cake decorating

— Ashley Summers, Moffat County, fifth place

• Unit 5 — Intermediate cake decorating

— Brooklyn Barber, Moffat County, eighth place

Emma Johnson, Routt County, ninth place

Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Requires free registration

Posting comments requires a free account and verification.