Weekly wrap-up for Feb. 24

Advertisement

Each Tuesday, the Craig Daily Press will review the past week in Moffat County High School varsity sports, with complete team standings, schedules and past results.

Teams are listed in alphabetical order.

Boys Basketball

Class 4A Western Slope League final standings

Team, Conf., Overall

Glenwood Springs, 13-1, 17-6

Steamboat Springs, 12-2, 16-6

Moffat County, 11-3, 15-8

Palisade, 6-8, 6-17

Delta, 6-8, 8-11

Rifle, 3-11, 7-15

Battle Mountain, 3-11, 3-19

Eagle Valley, 2-12, 4-19

Schedule/Results

Dec. 6, at Cortez (in Palisade)*, W 74-60

Dec. 11, vs. Green River*, W 74-60

Dec. 12, at D'Evelyn*, L 70-49,

Dec. 13, vs. Montrose*, L 66-65

Dec. 18, at Pueblo East*, L 64-48

Dec. 19, vs. Littleton*, L 53-47

Dec. 20, at Lewis-Palmer*, W 56-49

Dec. 20, vs. Mesa Ridge*, W 46-36

Jan. 9, at Eagle Valley, W

Jan. 10, at Battle Mountain, W 71-44

Jan. 13, vs. Grand Junction, L 68-54

Jan. 16, vs. Delta, W 67-41

Jan. 17, vs. Palisade, W 82-46,

Jan. 23, at Glenwood Springs, L 72-62, Jan. 24, vs. Rifle, W 84-50

Jan. 27, vs. Steamboat Springs, L 44-32

Jan. 30, vs. Battle Mountain, W 72-41

Feb. 6, at Delta, W 49-25

Feb. 7, at Palisade, W 76-45

Feb. 13, vs. Glenwood Springs, L 71-61

Feb. 14, at Rifle, W 77-63

Feb. 17, vs. Steamboat Springs, W 41-38

Last week:

Feb. 20, vs. Eagle Valley, W 62-36

The Bulldogs wrapped up its regular season with a victory against the visiting Devils. Senior Chayton Owens led the Moffat County offense, finishing with 15 points, including the first 3-pointer of his career. Thomas Noble pitched in with 13 points, nine of which came from downtown in the third quarter.

This week:

Feb. 25, vs. Conifer (state playoffs) 7 p.m.

Moffat County hosts the Lobos in the first round of the boys 4A high school state championships. The Bulldogs earned the No. 7 seed in the Guy Gibbs Region. Conifer (9-14) is the No. 10 seed.

* denotes non-league game

Girls Basketball

Class 4A Western Slope League final standing

Team, , Conf., Overall

Glenwood Springs, 13-1, 18-3

Moffat County, 12-2, 15-8

Rifle, , 10-4, 15-7

Eagle Valley, 6-8, 8-14

Delta, , 6-8, 7-12

Palisade, , 5-9, 5-18

Steamboat Springs, 4-10, 7-15

Battle Mountain, 0-14, 0-23

Schedule/Results

Dec. 5, vs. Ogden*, L 48-46

Dec. 6, vs. North Sanpete*, W 59-39

Dec. 6, vs. Wasatch*, L 45-36

Dec. 9, at Grandview*, L 78-30

Dec. 10, at Ridgeview*, W 33-27

Dec. 11, vs. Mountain Vista*, L 42-40

Dec. 12, at Arvada West*, L 52-41

Dec. 20, at Cortez* (in Palisade), W 62-34

Jan. 9, at Eagle Valley, W 73-34

Jan. 10, at Battle Mountain, W 73-19

Jan. 13, vs. Grand Junction, L 52-42

Jan. 16, vs. Delta, L 45-41,

Jan. 17, vs. Palisade, W 45-36,

Jan. 23, at Glenwood Springs, W 53-36,

Jan. 24, vs. Rifle, W 58-47

Jan 27, at Steamboat Springs, W 55-48

Jan. 30, vs. Battle Mountain, W 67-17

Feb. 6, at Delta, W 49-25

Feb. 7, at Palisade, W 55-21

Feb. 13, vs. Glenwood Springs, L 53-44

Feb. 14, at Rifle, W 53-49

Feb. 17, vs. Steamboat Springs, W 42-30

Last week:

Feb. 20, vs. Eagle Valley, W 58-48

The Bulldogs used a stingy second half defense and three 3-pointers by senior Courtney Edington to pull away from the Devils. Edington led the team with 17 points. Alicia Nelson pitched in with 13.

This week:

Feb. 27, vs. TBA (state playoffs), 7 p.m.

The Bulldogs earned a No. 4 seed in the Tanya Haave Region of the 2009 state basketball playoffs, and the first round bye that comes with it. Moffat County hosts the winner of today's first round game between No. 5 D"Evelyn and No. 12 Denver West, on Friday.

* denotes nonleague game

Hockey

(season finished)

Colorado Amateur Hockey Association - Midget Major A

Rocky Mountain Youth Hockey League final standings

Team Name, W , L , T, PTS

Durango, 21 , 3, 3, 45

Gunnison A, 19 , 4, 3, 41

Grand Valley A, 17 , 8, 1, 35

Kremmling, 13 , 11, 0, 26

Moffat County, 10 , 9, 3, 23

Crested Butte, 9, 11, 3, 21

Steamboat, 8 , 11, 3, 19

Gunnison B, 5 , 15, 2, 12

Telluride, , 5, 15, 0, 10, Grand Valley B, 0 , 20, 0, 0

Schedule/Results

Nov. 8 , vs. Grand Valley A, L 5-1

Nov. 8, vs. Grand Valley A, L 6-1

Nov. 9, vs. Grand Valley B, W 11-0

Nov. 9, vs. Grand Valley B, W 10-1

Nov. 14, vs. Kremmling, W 4-2

Nov. 21, vs. Rock Springs*, L 4-3

Dec. 7, at Rock Springs*, T 2-2

Dec. 7, at Rock Springs*, W 4-2

Dec. 10, vs. Steamboat Springs, T 4-4, Dec. 12, vs. Durango, L 2-0, , Dec. 13, vs. Durango, W 3-2

Jan. 3, at Gunnison A, L 1-0

Jan. 3, at Gunnison A, L 3-2

Jan. 4, at Gunnison B, T 2-2

Jan. 4, at Gunnison B, T 2-2

Jan. 7 at Steamboat Springs, W 6-3

Jan. 16, at Vernal* L 5-2

Jan. 18, at Telluride, W 8-1,

Jan. 18, at Telluride, W 8-3

Jan. 24, vs. Crested Butte, W 5-0, Jan. 25, vs. Crested Butte, W 8-0

Jan. 31, at Steamboat, W 3-2

Feb. 8, at Kremmling, L 5-0

Feb. 8, at Kremmling, L 2-0

League playoffs

Feb. 14, vs. Kremmling, L 6-5, Feb. 14, vs. Kremmling, L 3-2

* denotes non-league game

Swimming

(season finished)

Dec.5, at Fruita Monument High School, 2/7,

Dec. 12, at Montrose High School Invitational, 7/10

Dec. 20, at Grand Junction High School, 3/3

Jan. 3, Moffat County Invite (home), 1/2

Jan. 10, at Gunnison Invite, 5/5

Jan. 17, at Jeffco, 20/22

Jan.23, at Aspen High School, 2/2

Jan. 31, at Glenwood Springs, 3/3

Feb. 6/7, at Durango - state regional meet, 21/24,

Feb. 13/14, at Colorado Springs - state championship meet*

* Diver Genna Bradley placed sixth in the championships,

Wrestling

(season finished)

MCHS final individual records

Charlie Griffiths, 44-7; Cody Nelson, 40-7

Jesse Breslin, 40-10; Nathan Tomlin, 31-7

Matt Linsacum, 31-12; Cody Adams, 23-21

Troy Vernon, 21-8; Scott Mann, 18-10

Halen Raymond, 14-7; Ben Winslow 12-21

A. C. Crofts, 11-16; Todd Stewart, 10-12

Brent Juergens, 2-3; Nate Moon, 2-11

Jake Blevins, 1-7

Schedule:

Dec. 5, at Mountain Vista, 5-0 (dual)

Dec. 6, at Mountain Vista, 4-1 (dual)

Dec. 12, at Union High School, 4-1 (dual)

Dec. 19, at Warrior Classic, 14-12 (ind.)

Dec. 20, at Warrior Classic, 4-13 (ind.)

Jan. 9, at Las Vegas Tournament

Jan. 11, at Las Vegas Tournament, 2/10

Jan. 16, at Green River Tournament, 21-23 (ind.)

Jan. 17, at Green River Tournament, 18-12 (ind.)

Jan. 22, vs. Meeker (dual), 1/2

Jan. 24, at Rifle Tournament, 5/9

Jan. 29, at Eagle Valley (dual), 1/2

Feb. 5, at Palisade 2/3

Feb. 14, at Montrose (regionals), 4 state qualifiers

Feb. 19, at Denver (state championships)

Feb. 20, at Denver (state championships), 3-8 (ind.)

Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Requires free registration

Posting comments requires a free account and verification.