2008 Moffat County 4-H Achievement Night Results

The following are the remaining results from the Nov. 7 Moffat County 4-H Achievement Night. The first part of the results were published in the Saturday Morning Press.

Best-kept livestock and horse records

One Enterprise Junior:

• First place - Katia Voloshin

• Second place - Dusty Taylor

• Third place - Keenan Hildebrandt

• Fourth place - Sarye Morgan

• Fifth place - Josey King

One Enterprise Intermediate:

• First place - Emily Wellman

• Second place - Faith Santistevan

• Third place - Ashley King

• Fourth place - Molly Nations

• Fifth place - Elijah Dixon

One Enterprise Senior:

• First place - Terra Rieser

• Second place - Miranda Blomquist

• Third place - Ashleigh Santistevan

• Fourth place - Bridget Harrington

• Fifth place - Angelo Raftopoulos

Overall One Enterprise (age not a factor):

• First place - Terra Rieser

• Second place - Miranda Blomquist

• Third place - Ashleigh Santistevan

• Fourth place - Emily Wellman

• Fifth place - Faith Santistevan

Two Enterprise Junior:

• First place - Mattie Jo Duzik

• Second place - Alexi Goodnow

• Third place - Kearn Gerber

• Fourth place - Emma Balstad

• Fifth place - Isaac Chacon

Two Enterprise Intermediate:

• First place - Makayla Goodnow

• Second place - Call Camblin

• Third place - Hannah McCoy

• Fourth place - Taylor Duzik

• Fifth place - Will Pilgrim

Two Enterprise Senior:

• First place - Stetson White

• Second place - Lyndi Wellman

• Third place - Chelsee Camblin

• Fourth place - Ian Duzik

Overall Two Enterprise (age not a factor):

• First place - Makayla Goodnow

• Second place - Call Camblin

• Third place - Hannah Coy

• Fourth place - Taylor Duzik

• Fifth place - Stetson White

Five Enterprise Junior:

• First place - Andrea Maneotis

Five Enterprise Senior:

• First place - Karissa Maneotis

Overall 3, 4 and 5 Enterprise (age not a factor):

• First place - Karissa Maneotis

• Second place - Andrea Maneotis

Overall Top 5 Record Books (age or enterprise not a factor):

• First place - Terra Rieser

• Second place - Makayla Goodnow

• Third place - Miranda Blomquist

• Fourth place - Karissa Maneotis

• Fifth place - Call Camblin

2008 Supreme Market Lamb Award:

Kassie Davis

Herdsman Award:

• Beef: Elkhead Wranglers

• Sheep/goats: Hamilton Busy Beavers

• Swine: Cedar Mountain Swine Growers

• Small animal: Rabbit Rustlers

• Overall top club/chapter award:

Elkhead Wranglers

2008 Outstanding 4-H member:

Karissa Maneotis

Outstanding Angus Exhibitor:

Angelo Raftopoulos

Moffat County Cowbelles

Breeders Herd Award:

Call Camblin

Homegrown Market Beef Award:

Angelo Raftopoulos

Secretary Book Award:

• First place - Hamilton Busy Beavers 4-H Club

• Second place - Elkhead Wranglers

• Third place - High Country Cactus Kickers

Community pride and

club completion certificates

75 percent club completion certificate:

• Breeze Basin - Cherie Blomquist, leader

• Elkhead Wranglers - Lorrae Moon/Melinda White, leaders

• Elkhead Gang - Dave Summers, leader

• Hamilton Busy Beavers - Debbie Wellman/Jackie Goodnow, leaders

• Maybell Rustlers - Carol Weber, leader

• K-9 Kids - Julie Hall, leader

• Rabbit Rustlers - Michelle Pilgrim, leader

• Feathered Friends - Kathy Oberwitte, leader

• Cedar Mountain Saddle Slingers - Marilyn Rieser/Janet Pearcey, leaders

• Duzik Leathercraft - Pat and Betty Ann Duzik, leaders

• Cloverbuds - Betty Ann Duzik, leader

100 percent club completion certificate:

• Junior leaders - Amanda St. Martin, leader

• 4-H exchange club - Lorrae Moon, leader

• High Plains Buckaroos - Tammy Burch, leader

• Cedar Mountain Swine Growers - Rodney Trail, leader

• Sand Springs Swine - Keri Ruckman/Kacey Snowden, leaders

• Purple Circle Swine - Joanne Roberson, leader

• Double Trouble - Nick and Karen Maneotis, leaders

Community pride certificates:

• Sand Springs Swine - Keri Ruckman/Kacey Snowden, leaders

• Purple Circle Swine - Joanne Roberson, leader

• Rabbit Rustlers - Michelle Pilgrim, leader

• Duzik Leathercraft - Pat and Betty Ann Duzik, leaders

• High Plains Buckaroos - Tammy Burch, leader

• K-9 Kids - Julie Hall, leader

• Cedar Mountain Saddle Slingers - Marilyn Rieser/Janet Pearcey, leaders

• Elkhead Wranglers - Lorrae Moon/Melinda White, leaders

• Hamilton Busy Beavers - Debbie Wellman/Jackie Goodnow, leaders

• Cloverbuds - Betty Ann Duzik, leader

• Breeze Basin - Cherie Blomquist, leader

• Cedar Mountain Swine - Rodney Trail, leader

• Sharp Shooters - Jody and Red Lee, leaders

• The Straight Shots - Wade Gerber/Richard Oberwitte, leaders

• Maybell Rustlers - Carol Weber, leader

• Feathered Friends - Kathy Oberwitte, leader

2009 Queen/Attendants

Senior queen: April Etheridge

Senior attendant: Bryanne Runnion

Intermediate queen: Jordan Meagher

Intermediate attendant: Natasha Sloan

Junior queen: Katia Voloshin

Junior attendant: Summer Ossen

2008 Moffat County 4-H Council Officers, Club Representatives and Leader Advisors:

• President - Karissa Maneotis

• Vice president - Makayla Goodnow

• Secretary/treasurer - Emily Wellman

• Fair board representatives - Cheyenne Ossen, Lyndi Wellman

• Senator - Karissa Maneotis

• Club representatives - Darren McLaughlin, Will Pilgrim, Alexi Goodnow and Andrea Maneotis

• Leader advisors: John Wellman, Dave Summers and Jackie Goodnow

2009 Moffat County 4-H Council Officers, Club Representatives and Leader Advisors:

• President - Makayla Goodnow

• Vice president - Emily Wellman

• Secretary/treasurer - Karissa Maneotis

• Senators - Karissa Maneotis, Emily Wellman

• Club representatives - Darren McLaughlin, Will Pilgrim, Alexi Goodnow and Andrea Maneotis

• Leader advisors: Dave Summers, John Wellman, Jackie Goodnow and Karen Maneotis

Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Requires free registration

Posting comments requires a free account and verification.